İlahiyat Haber

Anadolu İmam Hatip Liselerinde Boş Yok

Heyecan, www.meb.gov.tr ve https://eokul. meb.gov.tr internet adresindeki verilerle sona erdi. Buna göre 467 bin 697 kontenjan için, 777 bin 96 aday tercih başvurusu yaptı. Bu adaylardan 461 bin 326’sı, ortaöğretim kurumlarına asil kayıt hakkı kazandı. Fen liseleri ve sosyal bilimler ile Anadolu imam hatip liselerinde boş kontenjan kalmadı. Anadolu liselerinde 17, Anadolu öğretmen liselerinde 165, mesleki ve teknik ortaöğretim liselerinde 40 ve özel okullarda 6 bin 149 olmak üzere toplam 6 bin 371 kontenjan ise dolmadı. 

KAYIT İÇİN SON GÜN 31 AĞUSTOS 
Bu arada “Sınav Sonuç Belgesi”nde, öğrencinin asil kazandığı okul ile yedek kazandığı okullar yer alacak. Tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 31 Ağustos’a kadar kaydını yaptırabilecek. Söz konusu tarihte kaydını yaptırmayan öğrencinin hakkı yanacak. Asil yerleştirmeler sona erdikten sonra, okulların kayıt sayısına bakılacak. Eksik kalan kontenjanlar için 3 Eylül’de kayıtlar alınacak. Yedek kontenjanlara başvurmak isteyen öğrenciler, 12 Eylül’e kadar kayıtlarını yaptırabilecek. 

SON HAK GENEL LİSELER 
SBS’yi kazanamayan öğrenciler ise, sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında şanslarını deneyecek. Genel ve meslek liselerinin yeni öğrenci kayıtları, 31 Ağustos’ta sona erecek. Kayıtlar, e-kayıt ortamında yapılacak. Meslek lisesine gitmek isteyen öğrenciler ise bölge sınırlaması olmaksızın, 10 okul tercihinde bulunabilecek. 

ROBERTLİ EZGİ
2012-SBS şampiyonu Nezihe Ezgi Menzi, yerleştirme sonuçlarına göre Galatasaray Lisesi’ne asil listeden girdi. Çekoslavakya’da satranç turnuvasında olan Ezgi’nin annesi Bilge Menzi, kızının Galatasaray Lisesi’ne yerleştiğini ancak Amerikan Robert Lisesi’ne gitmek istediğini söyledi. Diğer birincilerin tercihleri ise şu okullar oldu: Rozerin Akkuş Galatasaray Lisesi. Ahmet Atıl Aygün Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi. İçem Bozkurt Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi. Mehmet Yusuf Efe Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi. Deniz Enfiyeci Galatasaray Lisesi. Hasan Karakelle İzmir Özel Yamanlar Lisesi. Dolunay Kocabağ İstanbul Lisesi. 

* Satranç nedeniyle +50 puan alan Ezgi, Çekoslavakya’daki turnuvaya katıldı. SBS sonucunu burada öğrenen Ezgi’nin amacı ise Robert Lisesi’nde okumaktı. Ailesi, “Ezgi Galatasaray’ı kazandı ama aklı Robert Lisesi’nde” dedi.

İlgili Makaleler