Diyanet isleri Baskanligi

Mezarlıklarda parayla Kuran okumaya yasak

 

Zincirlikuyu Mezarlığı’nda demo çalışması yapılan ve ihale aşamasında olan sistem uygulamaya konulduğunda, İstanbul’daki mezarlıklarda dini bayramlarda, mübarek gün ve gecelerde, zaman zaman da cuma günleri merkezi sistem üzerinden Kur’an-ı Kerim yayını yapılacak.

Vatandaşların bayramlarda yakınlarının kabri başında hocalara Kur’an-ı Kerim okutmak istediğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

”İstanbul’daki mezarlıklarda para karşılığı Kuran-ı Kerim okumak kesinlikle yasak. Mezarlıklarda para karşılığı Kur’an-ı Kerim okuyanları gördüğümüzde dışarı atarız. Bu konuya, büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Ayrıca vatandaşların buna da ihtiyaç duymamaları için bir çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda, İstanbul’daki mezarlıklarda dini bayramlarda, mübarek gün ve gecelerde, zaman zaman da cuma günleri merkezi sistemden Kur’an-ı Kerim yayını yapılacak. Bu çalışmamız, ihale aşamasına gelmek üzere. Şu anda şartnamesini oluşturup, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bir demo çalışması yaptık. Vatandaşlarımız artık bir hocayı alıp mezarın başına götürme hesabı yapmayacak. Mezarlıklara 50-70 metre uzunluğunda direkler dikilecek. Merkezi sistem yayınına geçildiği zaman mezarlıklardaki görevliler, uygun saatlerde bu sistemi çalıştıracak. Bant yayını, bu direklere monte edilecek ses sistemleri sayesinde mezarlığın her yerinden duyulacak. Bu uygulamayla, büyük bir ihtiyacı karşılayacak ve vatandaşları sahte hocaların, bu işten ticari amaç güden insanların eline düşmekten kurtarmış olacağız.”

Güvenlik personeliyle sahte hocaların önüne geçmeye çalıştıklarını anlatan Avcı, ”Vatandaş, bu uygulamaya rağmen bir hocayı Kur’an-ı Kerim okuması için yakının mezarı başına götürürse de buna pek fazla müdahale etme şansımız yok. Yine de vatandaşlarımızın, kabir başında duayı kendilerinin yapması gerekir. Parayla tuttuğu hocaya okutacağı duanın, ölüsüne pek hayrı olacağını sanmıyorum. Vatandaşlar kendi dili döndüğü kadar duasını yapsın. Sahte hocalara, bu tür ticarete yol açmasınlar. Bütün mezarlıklarda, bu tür ticari olaylara düşmemeleri için vatandaşlara gerekli uyarıları yaptık” dedi.

Bazı illerde mezarlıklarda Kur’an-ı Kerim okuması için hocalara yönelik düzenlenen sınav uygulamasını usulen yanlış bulduğunu belirten Avcı, ”Allah’ın ayetleri parayla okutulmaz. Kaldı ki bu insanlar, parayla Kur’an-ı Kerim okumak için mezarlıklara alınmaya çalışılıyor, bunun imtihanı olmaz” diye konuştu.

İlgili Makaleler