Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber İlahiyat öğrencilerinden kamuda başörtüsü yasağına protesto

İlahiyat öğrencilerinden kamuda başörtüsü yasağına protesto

41352

Burada konuşan Arap Dili Kulübü öğrencilerinden Mustafa Türkmen, toplumdaki duyarlı resmi ve sivil tüm kurum ve kuruluşları ile birlikte daima hak ve özgürlükleri savunduklarını dile getirdi.
İttihatçı zihniyet yüzünden devletin yıllarca halkının inançları ile sorun yaşadığını belirten Türkmen, üniversite kapılarında yaşanan dramların ikna odalarının, inançları dolayısıyla kamudan atılmalar ve ötekileştirmenin çok canlar yaktığını kaydetti. Türkmen şöyle devam etti. ”Bunun doğal sonucu olarak milletine yabancı devlet ve devletine küskün millet ortaya çıkmıştır. Bu nedenle devletle millet arasındaki makas giderek açılmıştır. Makasın açıldığı dönemlere baktığımızda, genellikle darbe dönemlerini ve takip eden yılları görmekteyiz. Türkiye, bugün darbeler ve darbecilerle yüzleşmektedir. Bu yüzleşmenin daha da anlamlı hale gelmesi için darbeciler eliyle hayatımızı dizayn eden bütün uygulamaların son bulmasını istiyoruz. ”
1982 darbe ürünü modelin kamu kurum ve kuruluşlarındaki personelin kılık ve kıyafet yönetmeliğinin kadın çalışanların ayakkabısının topuk boyundan giydiği pantolonun kumaşına, başının açık olup olmadığına kadar herşeye karıştığını belirten Mustafa Türkmen, erkeklerin saçından, bıyığına favorisinin boyundan giydiği kazağın yakasına kadar sınırlama getiren yönetmelikten, söz ettiklerini savundu. Kamudaki başörtü yasağının acilen serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Türkmen, özgür kamu kurumu istediklerini sözlerine ekledi


Cihan

Önceki İçerikİçki ile uyuşturucu arasındaki mahiyet farkı!
Sonraki İçerik“Âkıle”den sigortaya bir türlü gelemedik!