Türkiye’nin en büyük ilahiyat fakültesi bitme aşamasına geldi haberi

40487

Çanakkale’nin Şekerpınar mevkisinde bulunan, İÇDAŞ ve Kolin Otel ortaklığıyla yapılan Türkiye’nin en büyük ilahiyat fakültesinde sona yaklaşıldı. Açılışına kısa bir süre kalan ve büyük bir hızla çalışmaları devam eden inşaatı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner inceledi.

Başkan Gökhan, Rektör Laçiner’i yaptığı işlerden ve cesaretinden dolayı tebrik ederek, ÇOMÜ’nün hedef yükselttiğini söyledi. Gökhan, “Öğrenci sayısının 50 bini bulması bekleniyor. Çanakkale’nin bir üniversite kenti olması hedefleniyor. Bu bağlamda yapısal işlerin tamamlanması çok önemli ve muhtemelen üç dört yıl içerisinde üniversitenin yapısal anlamda sorunu kalmayacak.” dedi. ÇOMÜ’de yoğun bir çalışma olduğunu belirten Gökhan, “Tıp fakültesi inşaatı sürüyor. Yine aşağıda Anafartalar Kampüsü’nde hem planlama hem inşaatlar başlıyor. Çanakkale’de ikinci üniversitenin açılması isteniyor. Bunların olması için ebette ki bu tür yatırımların tamamlanmış olması gerekiyor ki ÇOMÜ’yü ve kenti ilgi alanı olarak sunabilelim, daha yüksek puan alan öğrencilerin tercih ettiği bir üniversite olabilelim. ÇOMÜ, çok önemli bir avantaja sahip; hem kentsel yaşam hem büyük şehirlere yakınlık hem de ulaşım itibariyle. Bu bakımdan ben bu adımları çok önemsiyorum ve biz de destek olmaya devam ediyoruz. Belediyeyle ilgili herhangi bir sorun olması söz konusu değil. Ruhsatlarıdır, planlamalarıdır ve diğer altyapı çalışmalarıdır, bütün bunları incelemeye geldik.” şeklinde konuştu.

Rektör Laçiner ise Çanakkale’nin ilk ve tek kongre merkezi olacak olan ÇOMÜ-İÇDAŞ Kongre Salonu’nun bin 285 kişi kapasiteli olduğunu belirterek, üniversiteye ve şehre büyük avantajlar sağlayacağını söyledi. Anafartalar Kampüsü’nde de bu kongre merkezinin bir benzerini yapmak istediklerini ifade etti: “Bugün Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan’la inşaatlarımızı gezdik. Tabii bu işin belediyeye bakan yüzü de var. Çevre düzenlemelerinde ciddi bir katkı bekliyoruz. Yolların yapılması, kanalizasyon bağlantıları konusunda yerinde tetkikler gerçekleştirdik. Biz burana bin 285 kişilik bir salon, kongre merkezi oluşturduğumuz zaman tabii ki otopark problemi ortaya çıkıyor. Kampüsün içinde otopark alanı rahatlıkla bin araca kadar olacak. Otopark kapasitemiz mevcut ama bir trafik problemi olmaması için yol bağlantılarının sağlanması, yol genişliklerinin ona göre belirlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda belediyeyle üniversite arasındaki işbirliğinin çok hayati olduğu kanaatindeyiz. Sayın Başkan da sağolsun, buradaki sorunları takip etti. Onları açılışa kadar yetiştirmeye çalışacaklar.”

CİHAN