İlahiyat Haber

Cami Namazdan Sonra Okuma Merkezi Olsun

Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Kadir Özkese, “Dinimiz İslam’ın ilk emri “Oku” olmuştur. Müslümanlar sürekli okumalı sürekli bir şeyler öğrenerek kendisini geliştirmelidir. Ülkemizde yapılan istatistiklere göre 95 kişiye bir kahvehane düşerken 65 bin kişiye bir kütüphane düşmektedir. İnsanlarımız boş vakitlerini kahvehanelerde geçirmektedir.” dedi.

Tokat’ta ilk kez düzenlenen “Cami Cemaati okuyor, insanımız kitapla buluşuyor” etkinliğinin öncülüğünü yapan Bağkur Evleri Camii İmam Hatibi Yusuf Çiçek’in yaptığı çalışma yoğun ilgi gördü. Cami imamı Yusuf Çiçek kampanyaya gösterilen ilgiden memnun kaldı.

Etkinlik ikindi namazı sonrasında okunan Kur’an Kerim tilaveti ile başladı. Ardından bir konuşma yapan Yusuf Çiçek, “Camilerin sadece namaz kılmak için gelinen yer olmaktan çıkarmak istiyoruz. Camiyi insanların sohbet ettikleri kitap okudukları dini sohbetlerin yapıldığı yerler yapmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Kadir Özkese, İslam dininin okumaya ve öğrenmeye çok önem verdiğini belirtti.

Kadir Özköse, “Camilerimiz sadece ibadet yeri olarak kullanılmakta namaz vakitleri dışında boş kalmaktadır. Bu örnek çalışmaların çoğalarak tüm Türkiye geneline yayılması en büyük temennimizdir. Camiler cemaatin toplandığı bir araya geldiği yerlerdir. İbadethanelerde insanlar namaz bittiğinde işleri yoksa dışarı çıkmamalı oturup dinlenmeli sohbet etmeli yad a kitap okumalıdır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından camide bulunan cemaate sponsorlar aracılığıyla alınan 100 adet ilmihal kitabı hediye edildi. Ayrıca 165 adet te dini içerikli küçük boy kitaplar ücretsiz olarak cemaate verildi.

 

Haberler

İlgili Makaleler