İlahiyat Haber

Kıbrısta İlahiyat Koleji Açıldı

Haspolat çemberi yanında bulunan arazide düzenlenen törende, kolejin temelini Başbakan İrsen Küçük ile Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay birlikte attı. Atalay’ın, inşaatın yapımını üstlenen Tüfekçi Grup sahibinden aldığı söze göre, kolej, ikinci eğitim dönemi başlamadan önce 31 Ocak’ta tamamlanacak ve bakanlığa teslim edilecek. İlahiyat Kolejinin temel atma törenine, Başbakan İrsen Küçük ile Beşir Atalay’ın yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Dürüst, bakanlar, Türkiye’den gelen temsilciler ve üst düzey yetkililer, devlet üst düzey yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan temel atma töreni, konuşmalar, dua okunması ve temelin atılmasıyla tamamlandı.

Eğitime bu yıl başlayacak olan İlahiyat Koleji, sınavla kabul ettiği öğrencilere, kolej binası tamamlanana kadar Lefkoşa’daki TED Kolejinde eğitim verecek.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, İlahiyat Kolejinin temelinin çok özel ve güzel bir günde atıldığını, bugün hem Cuma, hem 20 Temmuz, hem de Ramazan ayının ilk günü olduğunu anımsattı ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti.

Atalay, bugünün, Kıbrıs Türk halkının her açıdan özgürlüğüne kavuştuğu gün olduğunu ifade ederek, bu özgürlüklerin içinde din özgürlüğünün de bulunduğuna dikkat çekti.

KKTC’de bu güzel günde birçok güzel ve önemli adımın atıldığını, en önemli ve büyük proje olan su projesinin devam ettiğini, duble yolların açılışını yaptıklarını, temeller attıklarını anlatan Atalay, ülke olabilmek için tüm bunlara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Atalay, ülkelerin kolay yaratılmadığını, altyapılar, insanlara yapılan yatırımlar ve kültür, örf adet, dinin yaşatılmasıyla büyük ülke olunabileceğini ifade ederek, bu coğrafyanın hep bu tip eserlerle dolu olduğuna dikkat çekti.

“GEÇEN YIL KONUŞTUK”

Adanın her yerinde türbeler, tarihi eserler, ilahiyat kolejine adının verildiği Hala Sultan Camisi, Hz. Ömer dergahı gibi nice eserlerin bulunduğunu, kendilerinin de bugün kolej temeli attıklarını ifade eden Atalay, geçen yıl Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ile KKTC’ye geldiklerinde bu konuları konuştuklarını, ardından YDÜ’de İlahiyat Fakültesi açıldığını, Eğitim Bakanlığının İlahiyat Bölümü açtığını, şimdi de İlahiyat Kolejinin temelinin atıldığını kaydetti. Kolejin yeni eğitim sezonuna yetişemeyeceğinin ortada olduğunu, ancak ikinci sömestre hazır olması için müteahhitle pazarlık yapacağını söyleyen Atalay, koleje öğrenci alındığını, ancak binanın eğitim dönemine yetişemeyeceğinden eğitimin ilk sömestrinin TED Kolejinde verileceğini anlattı.

“DEĞERLERİMİZİ VE KİMLİĞİMİZİ KORUMALIYIZ”

Atalay, değerlerine sahip çıkmayan ve kimliğini korumayan toplumların geleceklerinde sorun yaşadıklarını ifade ederek, kendilerinin değerlerine ve kimliklerine sahip çıkmaya devam edeceklerini vurguladı. Dini eğitimlerin devlet tarafından verileceğine, koleje girmenin zorunlu olmadığına, zaten koleje girişlerin sınavla olacağına işaret eden Atalay, “Dileyen gelecek” dedi. Beşir Atalay, bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Bugün açılan yol gibi çok mübarek bir temeli atıyoruz. Bahtiyar oldum… İnşallah açılışını da yapacağız, KKTC’nin geleceği için çok önemli bir adım, çok iyi nesiller yetişmesini temenni ederim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından dua okundu ve kolejin temeli atıldı.

İlgili Makaleler