İlahiyat Haber

Hakkaride Seyyid Tâhâ-i Hakkâri Sempozyumu

Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen ve 3 gün devam edecek sempozyuma Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Siirt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halit Demir, İl Müftüsü A. Feysal Geylani, Hakkari eski Milletvekili Av. Naim Geylani, değişik ülkelerden akademisyen ve bilim adamı ile çok sayıda davetli katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan sempozyumda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Seyyid Tâhâ-î Hakkari’nin fiziki yapısıyla Mekke’ye benzeyen Hakkari’den çıktığını ifade ederek, Seyyid Tâhâ-î Hakkâri’nin hayatından alıntılar verdi.

Hakkari İl Müftüsü A. Feysal Geylani ise, Kürtçe ve Türkçe olarak yaptığı konuşmada, Seyyid Tâhâ-î Hakkari’nin hayatı hakkında detaylı bilgiler verdi.

Hakkari eski Milletvekili Av. Naim Geylani de, Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinin Nehri köyünde yaşamış olan mutasavvıf Seyyid Tâhâ-î Hakkâri’nin doğum tarihinin bilinmediğini söyledi. Geylani, “Mevlana Halid-î Bağdadi’ye intisap ederek kendisinin halifesi olmuştur. Irak -Türkiye – İran sınırında bulunan Nehri (Bağlar) bölgesinde uzun bir süre irşat faaliyetlerinde bulunmuştur. Bölgede kendisine bağlı birçok halife atamıştır. Atadığı halifeler vasıtasıyla bölgede geniş bir nüfus alanına sahip olan Seyyid Tâhâ-î Hakkâri, 1853 yılında Nehri’de vefat etmiştir. Bölgenin tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçası olan Kelat Sarayı ile Irak -Türkiye – İran kavşak noktasında bulunan tarihi taş köprü Seyyid Tâhâ-î Hakkâri’nin torunları tarafından inşa edilmiştir” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler