İlahiyat Haber

Vatandaşın Kutlu Doğumdan Haberi Var Mı ?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, Kutlu Doğum Haftası ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Başkanlık olarak yaptıkları bir araştırmaya göre vatandaşların yüzde 77’sinin Kutlu Doğum’dan haberdar olduğunu söyleyen Yiğit, “Toplumun yüzde 77’si Kutlu Doğum’dan haberdar. Bu azımsanamayacak bir rakam.” dedi.

Vatandaşların yüzde 24.5’inin hutbeler, yüzde 24’ünün bilbord-afiş ve broşürler, yüzde 22.5’inin gül ve aş dağıtımları ile Kutlu Doğum’dan haberdar olduğunu kaydeden Yiğit, “Araştırmaya göre yüzde 82’si ise Kutlu Doğum’u benimsiyor, önemli görüyor. Bu rakamlar dikkate alındığında halkımıza ulaşma noktasında başarılı olduğumuz söylenebilir. Tabi temel amacımız yüzde 23’lük bölümü de ulaşmak.” diye konuştu.

Yiğit’in verdiği bilgiye göre vatandaşlara ‘Kutlu Doğum Haftası’nda etkinliklerin konusu ne olmalı?’ diye sorulduğunda; ‘Hz. Muhammed (SAV)’in her yönüyle anlatılması olmalı’, ‘Hz. Muhammed (SAV)’in merhameti -şefkati olmalı, ‘Hz. Muhammed (SAV)’in adaleti-dürüstlüğü olmalı’, ‘Hz. Muhammed (SAV)’in aile hayatı olmalı’, ‘Hz. Muhammed (SAV) ümmet sevgisi olmalı’, ‘Hz. Muhammed (SAV)’in çocuk- insan sevgisi olmalı’, ‘Hz. Muhammed’in cömertliği ve sabrı olmalı’, ‘Hz. Muhammed (SAV) anlayışı- hoşgörüsü olmalı’, ‘İslam ahlakı olmalı’ gibi yanıtları verildi.

İlgili Makaleler