İlahiyat Haber

Kitap Tanıtımı: İşi Vaktinden Çok Olanlar

 

İnsanın bir işle ilgilenmeden bomboş durması onun gafletinin göstergesidir ki Hz. Ömer de bununla ilgili şöyle der; “Ben sizleri ne dünya işleriyle ne de ahiret amelleriyle meşgul olmaksızın bomboş görmekten hoşlanmıyorum.” Şu halde insanın daima meşru olan bir işle meşgul olması, uğraşması gerekir. Bir işi bitirdiği zaman başka bir işe sarılmalıdır. Bunu Rabbi için yaparsa karşılığını ahirette de görecektir. Benim anladığım bu kitapların asıl amacı, öncelikle üzerinde bulunduğumuz zamanın kıymetini hatırlatmak, sonra da yapacak çok şey olduğunun bilincini vermektir.

İnsan o hayatları okudukça kendi hayatının boşluğundan utanıyor

Nureddin Hocamızın bu seri kitabı bana vaktimi doldurmaktan daha çok şeyler kattı. Hayatımın akışı değişti sanki… Planlarım, hayallerim… İnsan bu kitabı okuyunca gerçekten de yapmamız gereken şeylerin çokluğunu fark ediyor.

Kitap Asr-ı Saadet’ten günümüze kadar İslam’a hizmet etmiş mücahitleri anlatıyor. İslam uğrunda yaptıkları fedakârlıklardan bahsediyor. Hepimize teker teker örnek olacak çok değerli şahsiyetler var kitapta… İnsan o hayatları okudukça kendi hayatının boşluğundan utanıyor ve en güzeli de o boşlukları doldurmak için gayretleniyor.

Ben de kitabı okurken kararlar aldım sürekli… Hamd olsun ki bu heyecan kitabı okumam esnasında kalmadı. Aldığım kararları hemen not düştüm kitap sayfaları arasına… Sabah uyandığımda ilk aklıma gelen bugünü hangi güzelliklerle dolduracağım sorusu… Bu sorunun cevabı bana hem heyecan hem de mutluluk veriyor gün boyu… Gece başımı yastığa koyduğumda ise bu amaçta nerede kaldığımı düşünüyorum.

İşimiz vaktimizden çok olmalı ki boş zamanımız olmasın. Zaman bizdeyken kıymetini bilmeliyiz ki sonra pişman olmanın bir kıymeti olmaz. Necip Fazıl ne güzel söylemiş; “Gençliğe güvenip de vakit çok erken derken/ Belki elveda diyemezsin giderken…”

Ve son olarak; “Asr’a yemin olsun” buyuran Allah, zamana kıymet verdiği için dikkat etmeliyiz en çok da, zamanı nasıl ve ne ile geçirdiğimize…

İslam davamız sürekli yürekli fedailer ister. Bizleri Rabbim zamanını bile feda edemeyen işsizlerden eylemesin… Amin.

 

Eslem Nilay Bozdemir


Dünyabizim

İlgili Makaleler