İlahiyat Haberİmam Hatip Lisesi İHL HABER

Biz Onu Çok Sevdik Siyeri Nebi Yarışması 1. 20.000 TL+Umre+Kitap Seti

Biz Onu Çok Sevdik Siyeri Nebi Yarışması  1. 20.000 TL+Umre+Kitap Seti

 

Yarışma Amacı

Sevgili Peygamberimizin örnek hayatının bilinmesi, O’nun hakkıyla tanınması ve evrensel mesajının kavranmasını sağlamak.
O’nun insanlık için örnek bir eş, örnek bir dede, örnek bir lider kısaca örnek bir insan olduğunu göstermek.
Hz. Muhammed’in örnek hayatının genç nesillere okutularak, O’nun getirdiği yüce mesajın çağımızı ve gelecek çağları aydınlattığı bilincinin kazandırılmasına vesile olmak.

 

Yarışma Kapsamı

 

Proje 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul’daki üniversitelerde örgün öğrenim gören lisans düzeyindeki öğrencileri kapsamaktadır.
Proje kapsamında, Muhammed Hamidullah’ın “İslam Peygamberi” isimli eseri yarışmaya müracaat eden öğrenciler tarafından okunacak ve bu kitaptan sınava tabi tutulacaklardır. Sorular sadece bu kitap esas alınarak jüri tarafından hazırlanacaktır.
Başvuru, kayıtlar ve sınav tarihleri www.bizonucoksevdik.com adresi
üzerinden öğrencilere duyurulacaktır. Proje finalinin Haliç Kongre Merkezi’nde yapılması planlanmaktadır. Konuya ilişkin detaylı bilgiler süreç içerisinde site üzerinden duyurulacaktır.

 

Yarışma Tanıtımları

Çekmeköy Belediyesi olarak hazırladığımız “Biz O’nu Çok Sevdik” adlı proje, üniversiteli gençlerin Peygamberimizi daha iyi tanımalarına, O’nun hayatından örnekler alıp kendi yaşantılarında uygulamalarına katkı sağlayacaktır. Bu hedefi gerçekleştirmede desteklerini esirgemeyen Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ali KÖSE başta olmak üzere sürece katkı sağlayan akademisyenlerle yapılan ortak çalışmanın sonucu olarak, nitelikli ve erdemli neslin inşası öngörülmüştür. Bu hususta yapılacak en anlamlı çalışma, O’nun hayatının doğru bir şekilde tanıtılmasını ve anlaşılmasını sağlamak; evrensel niteliğe sahip olan faaliyetlerini, davranışlarını bir kez daha hatırlatmak ve gündeme taşımaktır.
İnsanlığın çeşitli buhranlarla boğuştuğu dünyamızda, savaşların, kargaşa ve kaos ortamlarının dumanlı atmosferini temizleyip taze nefesler almak için yine dönüp O’nun hayatına bakmalıyız. Tarihte, kendilerine özgü alanlarda birer değer sahibi olan çok sayıda hükümdar, âlim, velî ve diğer büyük şahsiyetler görülse de bütün bu çeşitli vasıfların bir arada tek bir insanda toplandığı kişi Allah’ın son elçisi Hz. Muhammed’den başkası değildir. Zira O, tüm insanlığa yalnızca bireysel yaşantısı ile örnek olmakla kalmamış; aynı zamanda İslam’ın temel değerlerini toplumdayaşanır kılarak farklı kültürlerin ve inançların bir arada huzurlu yaşamaları konusunda da model olmuştur.
Hazırladığımız proje ile lisans düzeyindeki öğrencilerimizin Hz. Peygamber’in örnek hayatı hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanmaktadır.
Muhammed Hamidullah’ın “İslam Peygamberi” isimli güzide eseri Çekmeköy Belediyesi tarafından proje kapsamında öğrencilerimize gönderilecek ve bu kitabı titizlikle okumaları talep edilecektir. Okumaların ardından öğrencilerimiz internet üzerinden online olarak sınava gireceklerdir. Sınav sonunda sıralamada ilk 200’e giren kardeşlerimize birbirinden değerli ödüller verilecektir. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Diyanet İşleri Başkanımızın katılımları ile gerçekleştirmeyi planladığımız ödül töreninde ilk 200’e girenler açıklanacak ve ödülleri takdim edilecektir.
‘Niyet hayır, akıbet hayır’ anlayışıyla başladığımız bu yüz akı projemizin iyi bir sonla neticelenmesini ve manevi dünyamıza yeni bir soluk getirmesini Yüce Allah’tan temenni ediyoruz.

 

YARIŞMA FAALİYETLERİ

 

Yarışma İçin Okunacak Kitabın Belirlenmesi
Yarışma için jüri tarafından Muhammed Hamidullah’ın ‘’İslam Peygamberi’’ isimli kitabı seçilmiştir. Kitap, İstanbul’daki üniversitelerde örgün öğrenim gören ve başvurusu kabul edilen tüm lisans düzeyindeki öğrencilere Çekmeköy Belediyesi tarafından gönderilecektir. Bu nedenle başvuru esnasında adresin doğru beyan edil-mesi gerekmektedir. Sınav soruları Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından hazırlanacaktır.

Yarışma Şartnamesi
a) Yarışmaya İstanbul’daki üniversitelerde örgün öğrenim gören lisans düzeyindeki öğrenciler başvurabileceklerdir.
b) Başvurular internet üzerinden yapılacaktır.
c) Yarışmaya jüri üyelerinin birinci derece yakınları, Çekmeköy Belediyesi çalışanları ve birinci derece yakınları katılamayacaklardır.
d) Yarışmaya ilişkin ayrıntılı şartname internet sitesinden duyurulacaktır.
e) Yarışmaya katılanlar bu şartname hükümlerini ve jürinin kararlarını kabul etmiş sayılacaktır. Çekmeköy Belediyesi şartnamede değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Yarışma Başvurularının Alınması ve Başvuruların Kontrolü
Başvurular www.bizonucoksevdik.com isimli site üzerinden alınacaktır. Başvuru esnasında öğrencinin adı-soyadı, T.C. kimlik numarası, okuduğu üniversite, fakülte ve iletişim bilgilerini sisteme girmesi beklenmektedir. Başvuru ve sınav tarihleri site üzerinden duyurulacaktır. Başvurular tek tek kontrol edilecek gerçeğe aykırı beyan verenlerin başvurusu iptal edilecektir. Yarışmaya ilişkin detaylar süreç içerisinde site üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Sorularının Hazırlanması:
Jüri tarafından “İslam Peygamberi” kitabı esas alınarak 100 soru hazırlanacaktır. Katılımın yoğunluğu göz önünde bulundurularak soruların dereceye girenleri ayırt edici olabilmesi için; 30’u çok zor, 40’ı zor, 20’si kolay ve 10’u çok kolay olarak sınıflandırılacaktır.

Sınavın Gerçekleştirilmesi
Sınav web sayfası üzerinden online olarak yapılacaktır. Online sınav konusunda Ege Üniversitesi’nden danışmanlık alınmaktadır. Bilgisayar bulma konusunda sorun yaşanmaması için akıllı telefonlarda bulunan IOS ve Android yazılımlar aracılığı ile de sınava girilebilecektir. Sınav üniversitelerde güvenilirliği tescillenmiş Online Sınav Sistem (OSSİ) yöntemi ile yapılacaktır.

Sonuçların Değerlendirilmesi
Sonuçlar sistem tarafından belirlenecektir. Ancak birden fazla derece söz konusu olduğunda zaman kriteri devreye girecektir. Soruları daha kısa sürede tamamlayanlar öncelikli olacaktır. Bu durumda da eşitlik söz konusu ise aynı dereceye sahip öğrenciler için jüri huzurunda kura çekilerek sonuç belirlenecektir.

 

Sistem Hakkında

 

Sınavdan yararlanmak için ilk önce kayıt formunu doldurunuz. Daha Sonra ise E-posta üzerinden size göndereceğimiz Kullanıcı adı ve şifre ile sınav günü giriş panelinden giriş yapıp Sınav sayfasından sınava başlayınız sınavdan sonra sınav şonuçları sayfasındaki derecelerden kendi derecenizi görebilirsiniz. Unutmayın her IP adresi bir kez sınav olabilir bunun için tedbirinizi almayı unutmayınız. Eğer size yarım iş günü içerisinde E-posta üzerinden dönüş yapılmazsa tekrar denemeniz önemle rica edilir.

Görüş ve tavsiyeleriniz için ulaşabieceğiniz E-posta adresimiz.

bizonucoksevdik@gmail.com

Başarılar Dileriz ÇEKMEKÖY BELEDİYESi

İlgili Makaleler