İlahiyat Haber

Somalili imam hatipler Diyanetin okulunda yetişecek

İnsani yardımların yanı sıra Somali’de Türk yardımseverlerin desteğiyle eğitim çalışmaları yürütülüyor. Türkiye Diyanet Vakfı’nın, 6 aylık bir çalışmayla restore ettiği Şeyh Sufi İmam Hatip Lisesi, Somalili imam hatipleri yetiştirecek.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye tarafından yaptırılan hastane, okul, cami ve altyapı çalışmaları konusunda incelemelerde bulunmak üzere, Somali’nin başkenti Mogadişu’ya geldi. Bozdağ ile beraberindeki heyet, Türkiye Diyanet Vakfı’nın restore ederek eğitime kazandırdığı Somali Şeyh Sufi İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret etti. 1960’lı yıların başında inşa edilen Şeyh Sufi İmam Hatip Lisesi günümüze kadar pekçok devlet adamı, entellektüel ve kanaat önderinin yetişmesine katkı sağladı. Okulun idaresi, başta Arap ülkeleri olmak üzere dış ülkelerin desteğiyle sivil toplum kuruculuğu aracılığıyla idare edildi. Okul, son olarak bir sivil toplum örgütünce 21 yıl yönetildi. Türkiye Diyanet Vakfı, 2012 yılı itibariyle Somali Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan on yıllık protokolle, okulun yönetimini devraldı. Vakıf, Seyh Sufi okulunun yapım, bakım ve onarımını gerçekleştirdi. Yapımına 1 Haziran 2012 tarihinde başlanan okulun restorasyonu 22 Aralık 2012 tarihinde tamamlandı. Okul, yatılı ve gündüzlü olmak üzere 5 Ocak tarihinde hizmete açıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı Şeyh Sufi İmam Hatip Lisesi’nde okuyan öğrencilerin yüzde 90’ı yetim, yüzde 10’u ise fakir öğrencilerden oluşuyor. Okulun orta bölümünde 2 sınıfta 80, lisede ise 40 olmak üzere toplam 120 öğrenci eğitim görüyor. Önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci sayısının okulun kapasitesi olan 400 öğrenciye ulaşması hedefleniyor.

BOZDAĞ, SOMALİLİ ÖĞRENCİLERLE TALEAL BEDRU ALEYNA İLAHİSİNİ OKUDU

Sınıfları gezen Bekir Bozdağ ile Cevdet Yılmaz, çocuklarla sohbet etti. Bozdağ, çocuklara Somalice’de (Side tahay?) nasılsınız diye seslendi. Öğrenciler, Bozdağ’a Elhamdulillah diye cevap verdi. Bekir Bozdağ, sınıf öğretmenine ‘Çocuklar ilahi biliyor mu?’ diye sorması üzerine çocuklar, Peygamber Efendimiz’in (sas) Mekke’den Medine’ye hicreti üzerine Medinelilerin söylediği Taleal Bedru Aleyna ilahisini okudu. İlahiye, Bozdağ ile Bakan Yılmaz da eşlik etti. İlahinin okunmasının ardından bakanlarla öğrenciler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

200 YETİM, TÜRK HAYIRSEVERLERİN BAĞIŞIYLA KURULAN OKULDA YETİŞECEK

Bakan Bozdağ, ayrıca, Beşir Derneği tarafından yapılacak olan yetimhanenin temelini attı. 22 bin metrekare alandaki yetimhane ve okul inşaatının temelini atmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Bozdağ, ”Yapılacak inşaat çalışması 10 bin metrekare inşaat alanı, 12 bin metrekare yeşil alan ile tam bir yaşam alanı olarak tasarlandı. Yapılacak yapı 200 kişilik yetimhane, 300 kişilik eğitim binası, spor alanları, dinlenme alanları, oyun alanları, revir, aşevi, cami ve lojmandan oluşuyor. Projenin tamamlanma süresi 18 ay.” diye konuştu. CİHAN

İlgili Makaleler