İlahiyat Haber

Diyanette Kaliteyi Düşüren Düzenleme

Bu haberi okuduğumda kafamda yine şimşekler çaktı. Gerçekten rezillik üstüne rezillik dedim. Şu yapılanlara bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız..

1. Diyanet personeli kalitesi giderek düşmüş ve o seviyeye gelmiş ki yeterlilik seviyesinde  olan bir sınavdan diyanet personelinin 70 puanı alamıyor.

2.İl  Müftülükleri tarafından yapılan nakil sınavlarında A ve B gurubu camilere atanmak isteyen Büyük Torpilli Diyanet Personelin isterlerse yaptıkları baskıyla diyanet yönetmelikleri dahi değiştirebildikleri.

3. Yapılan düzenleme MBSTS puanını düşürmek yerine görev yapma süresini düşürse yeni atanan binlerce personel arasından mutlaka bu seviyede personelin bulunabileceği fakat bu düzenlemenin planlarına uymadığı gerçeği

4. Bir Süre önce gerçekleştirilen Baş İmam Hatiplik için A ve B gurubu camide 6 yıl görev yapma şartıyla sınava girecek ve kazanacak kişilerin zaten belli olması 

5. Kpss puanı olan Kuran Kursu Öğreticiliği için bekleyen binlerce 2 Yıllık, 4 yıllık İlahiyat Mezunun ve İHL mezunlarının hakları açıkça ve alenen gaspedilerek hiç bir dayanakları olmaksızın Fahri öğreticileri göreve almaları hem kaliteyi düşürmüştür hemde haklarıyla ve puanlarıyla yıllarca bekleyen insanların Ahlarını ve beddualarını almışlardır..

Bunlar

Diyanet Personel İşleri Bölümünün Torpil Pisliğinin İçinde Boğulduğunun GERÇEK KANITLARIDIR.

Fakat ne Diyanet İşleri Başkanı ne de bu işlerden Sorumlu Başkan Yardımcısının bunları engellemiyor bilakis destekliyorlar. Diyanet İşleri Başkanı bu meselelere tali meseleler olarak bakıp görmezden geldikçe bunlar devam edecektir. Bu yapılan düzenlemelerde kendisine ve düzenlemeyi gerçekleştirenlere Ahirette yol su ve elektrik olarak geri dönecektir.. 

İhsan CabirDiyanet Personeli Arasında Mesleki Bilgiler Seviye Tesbit Sınavı Sınavından 70 ve Üzeri Alan Yok Mu ?

Diyanet, Mesleki Bilgiler Seviye Test Sınavı taban puanı kısa bir süreliğine aşağıya çekince, müftülükler rahat bir nefes aldı.

Müftülükler bir kaç aydır (A) ve (B) grubu, özellikle (A) grubu camiler için şartları tutan personel bulmakta zorlandılar. İşlerini resmi yoldan halletmek isteyen müftülükler durumu Diyanet’e bildirdi.

 

Diyanet işleri Başkanlığı ise yönetmelikte değişiklik yaparak bütün il müftülüklerine resmi yazıyı yolladı.

 (Not: İl ve ilçe müftülüklerince ilan edilen boş cami kadrolarına naklen atanmak için müracaat edeceklerde cami gruplarına göre aranacak MBSTS taban puanı Başkanlıkça belirlenir.)

(A) grubu camide görev yapmak için şartlar ne?

(A) grubu camilere atanabilmek için , diğer grup camilerde en az sekiz yıl görev yapmış olmak ve aşere, takrib ve tayyibe kursunu veya ihtisas kursunu veya hafızolup tashih-i huruf kursunu bitirmiş olmak gerekir.

(B) grubu camide görev yapmak için şartlar ne?

(B) grubu camilere atanabilmek için; (D) ve (C) grubu camilerde toplam beş yıl görev yapmış olmak şarttır. 

Buna göre;

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği 5/b Maddesi ile Atama ve yer Değiştirme Yönetmeliğinin 17. Maddesi çerçevesinde Bağkanlığımızca yapılan değerlendirme sonucunda valiliklerce ilan edilen boş kadrolara müracat ederek görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri için Mesleki Bilgiler Seviye Test Sınavı taban puanı aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a) İmam-Hatipler için

-(A) ve (B) grubu camiler için (60) ve üzeri,
-(C) ve (D) grubu camiler için (50) ve üzeri,

b) Müezzin-Kayyımlar için

-Cami gruplarının tamamı için (50) ve üzeri,

Taban puanı aranması hususunda gereği..

Daha önceki uygulamada;

– (A) ve (B) grubu camiler için (70) ve üzeri,
– (C) grubu camiler için (60) ve üzeri,
– (D) gurubu camiler için (50) ve üzeri taban puan alınması şartı aranıyordu.

Uygulamanın Eylül ayında yapılacak olan Mesleki Bilgiler Seviye Test Sınavına kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Dinihaberler

İlgili Makaleler