Arapca Haber

Düyanın En Zor Dillerden Biri Arapça

 

Pravda.ru haber portalında çıkan Yana Filimanova imzalı haberde, dillerin zorluk derecesi ile ilgili yapılan çalışma yayınlandı. Amerikalı araştırmacılara göre, bir dilin zorluk derecesi konuşulan ana dile göre değişiyor. Dünyada öğrenilmesi zor dillerden biri olarak gösterilen Rusça, Ukraynalı ve Çeklere göre kolay diller sıralamasının başında gelirken; bir Türk ya da Japon vatandaşı için öğrenilmesi güç dil kategorisi içinde birinci sıraya yerleşiyor. Filimanova’ya göre, Türklerin ve Japonların Rusçayı kavraması inanılmaz derecede zor.

KIZILDERİLİ DİLİ KONUŞMAK İSTEYENLER İÇİN KÖTÜ HABER

Guiness rekorlar kitabına göre ise; en zor konuşma dillerinin başında Amerika ve Kanada’da yaşayan Kızılderili Ojibva topluluğun lehçelerinden olan Çippeva geliyor. Ayrıca Amerika’nın kuzey batısında yaşayan Haida kabilesi ve Dağıstan’ın resmi edebiyat dillerinden biri olarak kabul edilen Tabasaran dili de öğrenilmesi en zor dillerden biri olarak araştırmada yer alıyor.

JAPONCA İÇİN EN AZ 3 BİN HİYEROGLİF EZBERLEMEK ŞART

Çin, Kore ve Japon dilleri ise, dünyanın en zor yazım dili olarak görülüyor. Örneğin Japonya’da, çocuklar öğrenime 12 yaşında başlıyor. Bu sürenin yarısı sadece iki dersle geçiyor; Japonca ve matematik. Japon öğrenciler sınavları geçmek için hafızlarında en az bin 850 hiyeroglif olması gerekiyor. Normal bir Japon vatandaşının ise gazete okuyabilmesi için en az 3bin hiyeroglifi ezberlemesi gerekiyor.

TÜRKÇE VE RUSÇA ÖĞRENMEK ZOR

Amerikan kaynaklı Defence Language Institute (DLI) yaptığı sıralamada; İngilizce bilenlerin öğrenmesi en kolay diller, Fransızca, İtalyanca, Norveçce, Portekizce, Rumence, İspanyolca, Afrika dilleri ve Danca olarak sıralanıyor.

İkinci grupta ise Bulgarca, Farsça, Almanca, Yunanca, Hindi-Urdu dilleri, Endonezca ve Malayca yer alıyor. Öğrenilmesi “zor” sıralamasında ise, Etiyopya’nın (Habeşistan) resmi dili Amharca, Bengalce, Fince, Çekce, Macarca, Kmerce, Lehçe, Sırpça, Tayca, Vietnamca, Tamilce, Rusça ve Türkçe yer alıyor.

Son olarak, öğrenilmesi “en zor” diller olarak ise Arapça, Çince, Japonca ve Korece geliyor.

ARAPÇA ZEKA GELİŞTİRİYOR

Araştırmada ana dilleri İngilizce, Arapça ve İbranice olan kişilerle yaptıkları deneylerde ilginç sonuçlar da ortaya çıktı. Buna göre: İngilizce ve İbranice kelimeler okunurken beyin yarım kürelerinden biri diğerinin yardımı olmadan rahatça işlevini görebiliyor. Ancak Arapça okurken ise beynin sağ yarım küresi, beynin sol yarım küresindeki kaynakların yardımı olmadan işlev görmüyor. Böylece Arapça sembolleri okurken beyin aktif olarak çalışıyor. Yani zekanızı geliştirmek istiyorsanız Arapça öğrenmeniz tavsiye ediliyor. 

Zaman

İlgili Makaleler