Arapca Haber

İzmirliler Kutlu Doğum Etkinliğine Akın Etti

Balçova Kaya Termal Otel’deki programda, ‘Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku’ konusu ele alındı. 2 bin 500 kişilik salonda yer kalmayınca birçok vatandaş, programı ayakta izledi. 

Ahzab Suresi’nin okunmasıyla başlayan program, kardeşliğin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle devam etti. Daha sonra kürsüye çıkan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “İslam dini, kardeşliğin bir hukuk meselesi olduğunu, haklar manzumesi olduğunu, her kardeşin diğer kardeşi üzerinde bir takım haklar taşıdığı ifade eden bir görev olduğunu bize öğretti. Bizler son yolculuğunda insanları ahirete uğurlarken haklarınızı helal edin derken kullandığımız salavatı da, kardeşlik haklarını, dostluk haklarını ihmal ettiğimiz, eksik bıraktığımız haklar varsa onların helalliğini istiyoruz. İşte kardeşlik böylesine bir takım sorumluluklar ve haklar yüklemektedir. Bir edfa kardeşliğin temel şartı, kardeşin canı, malı, ırz ve namusunu korumak birinci vazifesidir.” dedi. 

Diyanet İşleri Başkanılğı’nın, her yıl Kutlu Doğum Haftası’nı farklı bir tema ile kutladığını belirten İzmir Müftü Vekili İlyas Öztürk, “Bu sene Sevgili Peygamber efendimizi sadece duygusal boyutuyla tanıtmak değil, Allah Resulünü anlamaya çalışmak, bununda ötesinde Kuran’ı Kerim de anlatılan, iki cihan güneşinin(SAV) hayatını pratik hayatımıza aktarabilmektir.” şeklinde konuştu. 

Kutlu Doğum Haftası programına koşa koşa geldiğini anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise “İnsanlık bir milat ararsa o, Hz. Muhammed’in(SAV) doğumudur. Çünkü güzel ahlakı, sevmeyi, ve almadan vermeyi ondan öğrendik.” dedi. 

Kardeşliğin önemine dikkat çeken İzmir Vali Vekili Fatih Ahmet Kurt, “İnsan kardeşliği, din kardeşliği, millet kardeşliği, hangi kardeşlik olursa olsun bütün kardeşlikler güzeldir. Gökkuşağının yedi rengi gibi hakikatin renkleridir.” diye konuştu.


İlgili Makaleler