Arapca Haber

Mecidi Yeni Filminde Hz. Peygamberi mi Tasvir Ediyor?

 

El-Ezher Üniversitesi İslami Araştırmalar Konseyi üyesi Hamid Ebu Talip, “bu türden talihsiz eserler İslam dininin sınırlarını zorlamaktadır. İranlı yetkililerden bu tür filmlere izin vermemesini istiyorum. Bu filmin Mısır’da gösterime sokulmasını doğru bulmuyorum. Hz. Muhammed’in herhangi bir filmde, herhangi bir kişi tarafından tasvir edilmesi aslına uygun olamaz. Bu türden bir girişim insanları yanlış yönlendirecektir” dedi.

“Amacım, algının düzeltilmesine katkıda bulunmak”

Filmle ilgili eleştirilerle ilgili olarak yönetmen Mecid Mecidi, “Hz. Muhammed’e saygısızlık etmek istemedim. Amacım, özellikle Hz. Peygamber ve Kur’ân’ı kötü gösteren film ve karikatürlerin ardından Batı kamuoyunda Hz. Peygamber’le ilgili algının düzeltilmesine katkıda bulunmak” şeklinde cevap verdi.

Hz. Muhammed’in çocukluğundan peygamberliğine kadar olan dönemi konu edinen filmin senaryosu, Arap dünyası ve İran’dan din alimlerinin yanı sıra araştırmacıların da katılımı ile üç yılda tamamlandı. Çekimleri süren filmin setinin nerede olduğu ise gizli tutuluyor.

“Filmin gösterimi konusu gözden geçirilmeli”

el-Ezher Üniversitesi İslami Araştırmalar Konseyi, İranlı yetkililere seslenerek Hz.Muhammed’in tasvir edilmesini eleştirip “insanların zihninde Hz. Muhammed’in tasviri hakkında bir karmaşaya neden olmaktan kaçınılmalıdır” ifadesini kullandı. El-Ezher Şeyhi Ahmet Tayyib de İranlı yetkililere, “El Ezher Üniversitesi âlimleri ve Ehli Sünnet’e göre Hz. Muhammed’in tasviri haramdır. Bu sebeple, filmin gösterimi konusunu gözden geçirmelisiniz” çağrısında bulunmuştu.


İlgili Makaleler