Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber Diyanetten bütçe eleştirilerine sert yanıt

Diyanetten bütçe eleştirilerine sert yanıt

41068

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son günlerde basında Diyanet bütçesine ilişkin yöneltilen eleştirilere sert yanıt verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Din Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından Afyon’da düzenlenen İl Müftü Yardımcıları Seminerine katıldı.

“HİÇ KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”
Görmez, 2013 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına ayrılan bütçeye ilişkin son günlerde devam eden tartışmaların hiçbir surette gerçeği yansıtmadığını ifade ederek şunları söyledi; “Ülkemizde, belirli zaman dilimlerinde değerli basınımızın ve bazı siyaset adamlarının Diyanet İşleri Başkanlığımızla ilgili geleneksel hale gelmiş, klişeleşmiş, yanlış değerlendirmeleri olmaktadır. Bunlardan bir tanesi her yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurumların bütçeleri tespit edilirken plan bütçe komisyonu aşamasından itibaren yapılan ‘Bütçede aslan payı Diyanet’e’, ‘Diyanet’e on bakanlığın bütçesi’ gibi değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmeler aslında her sene Başkanlığımızı ve camiamızı üzmektedir. Her şeyden önce Başkanlığımızı milletimizin sırtında bir yük gibi göstermeye çalışmak hiç kimsenin haddi de değildir, hakkı da değildir. Üstelik bu değerlendirmeler hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır.”

“BÜTÇE HALK TARAFINDAN KARŞILANIYOR”
Diyanet İşleri Başkanlığına ayrılan bütçenin neredeyse tamamının personel giderlerine ayrıldığını belirten Başkan Görmez’in konuşmasına şöyle devam etti; “Diyanet İşleri Başkanlığına ayrılan bütçenin neredeyse tamamı personel maaşlarından ibarettir. Nitekim bu yılki bütçenin yüzde 95,7’sini tamamıyla personel giderleri oluşturmaktadır. İkincisi, Diyanet İşleri Başkanlığı kadar devlete yük olmayan ve hayırsever halkımızın desteği ile ayakta duran başka bir kurum yoktur. Camileri, Kuran kurslarını, müftülük binalarını yapan hayırsever halkımızdır. Bu camilerin, Kuran kurslarının, müftülük binalarının bakım ve onarımı, burada yatıp kalkan öğrencilerin ibatesi, iaşesi de tamamıyla halkımız tarafından karşılanmaktadır.”

Önceki İçerikDinler tarihi de bizim işimiz (di)
Sonraki İçerikFü İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Açıklaması