İlahiyat Haber

İlahiyat tamam İletişim seneye

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde İletişim fakültesi, İlahiyat fakültesi ve Hukuk fakültesiyle ilgili önemli gelişmeler yaşandı.2012-2013 Eğitim Öğretim döneminde ilk öğrencilerini alarak eğitim vermeye başlayacak olan İlahiyat Fakültesi, yeni binasına yine bir hayırseverin bağışı ile kavuşacak. Daha önce onayı alınan İletişim Fakültesi için bu sene öğrenci alınmayacağı ve altyapı çalışmalarının tamamlanacağı açıklandı. Özellikle İzzet Baysal vakfı başkanı Ahmet Baysal’ın üzerinde önemle durduğu hukuk fakültesinin ise onay için YÖK’te beklediği öğrenildi.
 
Abant İzzet Baysal Üniversitesinde daha önce YÖK’ten onayı çıkan İlahiyat ve İletişim fakülteleri için somut adımlar atıldı. Dün Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ile Erpiliç A.Ş. adına hayırsever işadamı Ali Ericek arasında İlahiyat Fakültesi inşaatının yapımına ilişkin protokol imzalandı. Protokole göre, Gölköy kampüsünde inşa edilecek fakültenin adı “Ali Ericek İlahiyat Fakültesi” olacak. Yaklaşık 5 bin metrekare kullanım alanlı yapılacak binanın elektrik, su kanalizasyon, doğalgaz ve internet bağlantıları ile yol, otopark gibi altyapı çalışmaları üniversite tarafından yapılacak. Fakülte binası inşaatları uygulama projelerine uygun olarak tamamlanıp üniversiteye armağan edilecek.
 
Öğrenci sayısı 23 bini aştı
 
AİBÜ Senato odasında gerçekleştirilen protokol törenine, Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Bolu milletvekili Ali Ercoşkun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, hayırsever işadamı Ali Ericek’in yanı sıra,  İzzet Baysal Vakfı Koordinatörü Mustafa Yaman ile üniversitemiz rektör danışmanları, dekanları, daire ve bölüm başkanları, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri ile idari personel katıldı.  
Protokol metninin okunması ve imzalanmasıyla başlayan törende hayırsever işadamı Ali Ericek, yeni fakültenin hayırlı olmasını diledi. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal törene bir mesaj göndererek, Ali Ericek’in, İzzet Baysal’ın izinden giderek en büyük mirası üniversiteye yaptığı büyük katkıdan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hayri Coşkun, göreve geldiğinde 6 olan fakülte sayısına yenilerini eklediklerini ve yüksekokul ile meslek yüksekokullarının da sayılarını arttırdıklarını anlatarak, “Bugün 2 bin civarında personel, 23 bini aşan öğrenci sayımız var. “ dedi.
 

İlahiyat Fakülteleri artık tehlike arz etmiyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleşen protokol töreni sonrası açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Bu gün burada çok önemli bir hareketin başlangıcını yapıyoruz. Üniversite eğitimim bittikten sonra seksenlerde Bolu’ya döndüm ve o günlerden beri böyle bir fakültenin şehrimize kazandırılması benim hayalimdi. Ülkemiz İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip Liseleri’nin tehlike arz eden yerler olarak algılandığı dönemlerden geçti. Rektörümüzle birlikte Ali beye gidip bu konuyu açtığımızda hiç ikiletmeden kabul etti. Rektörümüzün çok büyük gayretleriyle bu noktaya geldik. İzzet Baysal’ın hayırlarını bilmeyen yoktur. Ama Ali beyin hayırlarını pek kimse bilmez. Bu güne kadar nerede bir hayır işi varsa yanına gidip boş dönen olmamıştır. Allah her ile bir İzzet Baysal versin derken bizim ilimize iki tane veriyor ki bu bizim için müthiş bir onur kaynağı. Ben diğer ilçelerimiz de ki hayırsever büyüklerimize de şükranlarımı sunuyorum. İlimiz gelecekte üniversite kenti ve turizm kenti olacak. Üniversite kentinin olabilmesi için kurulacak yeni fakültelere çok büyük ihtiyaç var. Rektörümüze bu hareketi başlattığı için teşekkür ediyor, hayırsever işadamımız Ali Ericek’e de 32 yıllık hayalimi gerçekleştirdiği için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu fakültenin temel kazısını da belediye olarak üzerimize aldık. İnşallah arkasından da camisi gelecek. Allah bunların hepsini size yapmayı nasip eder de Bolu’da bunlardan birçok şey kazanır” dedi.

İletişim fakültesine bu sene öğrenci alınmayacak

Abant İzzet Baysal Üniversitesinden yapılan açıklamada daha önce YÖK’ten onayı çıkan İletişim fakültesine bu sene öğrenci alınmayacağı, akademik personel için devlet personel başkanlığından yapılacak olan atamaların beklendiğine dikkat çekildi. İletişim fakültesinde 4 yeni bölümün kurulmasına karar verildi. Bu bölümler Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik bölümü, Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü ve Görsel Tasarım bölümü olarak belirlendi. Önceliğin hangi bölüme verileceği ise netlik kazanmadı.2012 yılının Nisan ayında 2908 sayılı bakanlar kurulu kararıyla onayı çıkan İletişim Fakültesi için dekan başta olmak üzere öğretim görevlisi açığı bulunuyor. Alt yapı çalışmalarının tamamlanması ve bina sorununun çözülmesi durumunda iletişim fakültesine önümüzdeki yıl öğrenci alınması planlanıyor.

YÖK’ten gelecek onay bekleniyor

Özellikle İzzet Baysal vakfı başkanı Ahmet Baysal’ın üzerinde önemle durduğu Hukuk Fakültesi şu anda YÖK’ten gelecek olan onayı bekliyor. YÖK’ten onay çıkması durumunda Hukuk fakültesinin binasının yapımını bizzat İzzet Baysal vakfının üstleneceği açıklandı. Özellikle Hukuk alanında Türkiye genelinde yaşanan öğretim görevlisi açığı bu konuda atılacak olan adımları frenliyor.

Ek kontenjanla 30 öğrenci alınacak

Pazartesi günü yapılan protokolle işlerlik kazanan ilahiyat fakültesi içinse bu sene ek kontenjan kanalıyla 30 öğrenci alınması planlanıyor. Geçen sene eğitim fakültesi bünyesinde kurulan Din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliği bölümüne alınan 70 öğrenci ile birlikte yeni alınacak olan 30 öğrencinin de İlahiyat Fakültesi tamamlanana kadar eğitim fakültesinde öğrenim göreceği açıklandı. İlahiyat fakültesinde Din kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünün yanı sıra ilahiyat lisans bölümünün de yer alması planlanıyor.

İlgili Makaleler