İlahiyat Haber

Flaş Haber: Dikablar İlahiyatlara İade Edildi

 

Daha önce ilahiyat fakülteleri bünyesinde eğitim veren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümleri 1998 yılından sonraki süreçte İlahiyat Fakültelerinden alınarak Eğitim Fakültelerine kaydırılmıştı. Peyder pey içerik olarak da ilahiyat alanındaki ders sayısı azaltılmıştı. Ancak yeni bir düzenleme yapıldı.

Dikablar Artık İlahiyatta

Şu anda kurulu olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümleri ilahiyat fakültesi bünyesine alındı. Bu uygulamaya göre eğer üniversite bünyesinde İlahiyat Fakültesi bulunuyorsa Dikab’lar ilahiyat fakültesi bünyesine geçecek eğer üniversitede ilahiyat fakültesi bulunmuyorsa Eğitim Fakültesi içerisinde devam edecek. Böylece Dinkültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü tamamen ilahiyat bünyesine alındı. 

 

 

Mehmet Görmez İlk Sinyalleri Vermişti

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde 06-07 NİSAN 2012  tarihlerinde düzenlenen İlahiyat Fakülteleri Dekanları Toplantısında konuşan DİB Mehmet Görmez bu uygulamanın ilk sinyallerini vermişti. 

“Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünün yeniden ilahiyat fakültelerine bağlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, “O dönemde, yani öğretmenliğin ilahiyattan alındığı zaman, bunu yapan yetkilinin ‘Öğretmenlerin ancak çağdaş eğitim kurumlarında yetiştirecekleri’ yönündeki açıklaması hala kulaklarımda. Şu an 53 tane olan ilahiyat fakültesine bu bölümün de verilmesi gerekiyor. İki haftaya kadar bu kadar ilahiyat fakülteleri ne olacak diye düşünüyordum ve öyle hızlı bir gelişme oldu. Hepimizin üzerinde yoğunlaşmamız gereken nitelik kaldı sadece. Bu bilgiye nitelikle birlikte ahlaka dönüştürmemiz gerekiyor. Bilgiyi yaşanabilir bir ahlaka nasıl dönüştürebiliriz, onun üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Mutlaka programların da çeşitlenmesi gerekir. Buna ihtiyaç olduğunu düşüyorum. Eğer istihdama yönelik adam yetiştiriyorsak bunun bütün yönleriyle ortaya konulması gerekiyor.” şeklinde konuştu. “

Uygulamanın Detayları Zamanla Netleşecek…

 

İhsan Cabir


Facebookta Bizi Takip Edin

 

İlgili Makaleler