İlahiyat Haber

İmam Hatip Kayıtlarının Camide Duyurulması Hoşlarına Gitmemiş…

 

Ruhat Mengi’nin  Vatan gazetesinin sitesinde yayınlanan yazısının başlığı

‘Dört artı dört’ camide!

 

Cuma günü bana bir okurumuz tarafından yazılan mesajda “Elazığ’da camide imamın şöyle konuştuğu yazılmıştı; “Ey cemaat, biliyorsunuz ilk 4 yıldan sonra çocuklarınızı imam hatibe gönderebileceksiniz.. Çocukları imam hatip okullarına gönderin çünkü oradan çıkan çocuklar Allah’ı bilir, dinini bilir, dini bütün Müslüman çocukları olarak mezun olurlar”.. 

Dün gündemdeki haberlerden biri, aynı konuşmanın benzerinin Kastamonu’daki camilerde cuma hutbesi içinde yapıldığını anlatıyordu.. Bunun duyulması üzerine İl Genel Meclisi toplantısında AKP ve MHP’li üyeler arasında tartışma çıkmış. MHP İl Genel Meclisi üyesi Hakkı Tekkeşin “Bugün cuma hutbesinde imam hatip kayıtlarının başladığı söylendi. Diğer okulların kayıtlarını da bu şekilde duyuracak mısınız” diye sormuş. Bağımsız üye Erdal Başesgioğlu tepkisini “imam hatip liselerinin ne özelliği var” sorusuyla dile getirmiş.

DİNİ BASKI İLE..

Bu tepkiler son derece doğal, zira Milli Eğitim’de bırakın din okullarının reklamının yapılmasını, okullar arasında “ayırımcılık olmaması” nedeniyle de bu şekilde bir reklam yapılamaz. Hele de reklam camilerde, insanların dini duyguları baskı altına alınarak, etkilenerek yapılıyorsa bu hiç mi hiç olmaz. Yani burada esas mesele asla “imam hatiplerden gocunmak” veya “imam hatiplere arka çıkanların daha dindar, diğerlerinin daha az dindar olması” filan değildir. 

Mesele kurallardır, yapılmaması gerekenin yapılmış olmasıdır. Ama AKP İl Genel Meclisi Grup Başkanı Halil Uluay’ın bu tartışmada söylediğine bakalım; “İmam hatiplerden kimse gocunmasın, kimseye zarar gelmez. İmam hatip kayıtlarının camiden duyurulmasında sakınca yok, bu konuda siyaset yapmayın”. Demek ki her tartışmada konuyu bu şekilde kestirip atan birileri çıkınca sorun bitecek, olmaması gereken her şeyin “olur”u bulunacak..

Ruhat Mengi’nin yazısı burada bitiyor. Milletvekilinin itirazına geçelim..

 

Milletvekilinin İmam Hatip İtirazı

Kastamonu’da cuma namazında hutbe sonunda imam hatip liselerinin kayıtlarının duyurulması İl Genel Meclisi toplantısında Ak Parti ve MHP’li meclis üyeleri arasında tartışmaya neden oldu.

Ak Parti İl Genel Meclisi üyesi Adnan Koçoğlu başkanlığındaki İl Genel Meclisi toplantısında, cuma namazı hutbesi sonunda Kastamonu’daki camilerde imam hatip liselerinin kayıtlarının başladığı duyurusunun yapılması tartışmalara neden oldu.Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin 2013 Yılı Yatırım Programı gündeminin konuşulduğu toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, Araç İlçesi Sağlık Meslek Lisesi’nin onarımı için 2008 yılında gönderilen 95 bin TL’lik ödeneğin diğer okulların onarımında kullanılması için aktarılması hakkında bilgi verdi.

Danimarka ile Finlandiya’nın eğitim anlayışını örnek olarak gösteren Yılmaz, kesintisiz eğitim döneminde okullarda yaşanan sıkıntılara değindi. İl Genel Meclisi üyelerinin eğitim üzerinden siyaset yaptığını ima eden Yılmaz, “Eğitim üzerinden siyaset yapılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

“İMAM HATİP LİSELERİNİN NE ÖZELLİĞİ VAR?”

Bunun üzerine Yılmaz’ın sözünü kesen MHP İl Genel Meclisi üyesi Hakkı Tekkeşin, bu sözlerle kimi kastettiğini sordu. Yılmaz ise doğrudan bir kişinin kast edilmediğini söylenmesi üzerine Tekkeşin de “Bugün Cuma hutbesinde İmam Hatip Liseleri’nin kayıtlarının başladığı söylendi. Diğer okulların kayıt tarihlerini de bu şekilde camilerden duyuracak mısınız?” diye sordu. Bağımsız üye Erdal Başesgioğlu da tartışmaya katılarak kürsüde bulunan Yılmaz’a, “İmam hatip liselerinin ne özelliği var?” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz ise, imam hatip liselerinin ilk kayıt dönemi olduğu için böyle bir uygulama yapıldığını belirtti.

KİMSE GOCUNMASIN

Konu hakkında düşüncelerini aktarmak için söz alan Ak Parti İl Genel Meclisi Grup Başkanı Halil Uluay ise, “İmam hatipten kimse gocunmasın, kimseye zarar gelmez. İmam hatip kayıtlarının camiden duyurulmasında bir sakınca yok, bu konuda siyaset yapmayın. İmam hatip camide konuşulmayacak da nerede konuşulacak?” diye konuşması tartışmayı alevlendirdi. Bunun üzerine toplantıya beş dakika ara verildi.

Toplantı arasında kendilerinin dine karşıymış gibi gösterilmek istendiğini belirten MHP’li meclis üyesi Hakkı Çolak ise, “İmam Hatip’e karşı gelen kim? Siyasetin ağa babasını Ak Parti Grup Başkanı yapıyor. Biz bu millet için çarpışıyorken, caminin köşesine dahi gelmiyorlardı. Ne imam hatiqten bahsediyorlar?” diye konuşup elini masaya vurdu. Ak Partili meclis üyesi Hüseyin Yavuz da aynı şekilde Çolak’a tepki göstererek üzerine yürüdü. Tartışma diğer meclis üyelerinin araya girmesi ile önlendi.

Daha sonra toplantıya geçilerek Araç İlçesi Sağlık Meslek Lisesi’nin onarımı için 2008 yılında gönderilen 95 bin TL’lik ödeneğin diğer okulların onarımında kullanılması için aktarılması hakkındaki oylama oy birliği ile kabul edildi

 

İlgili Makaleler