İlahiyat Haber

Celalettin Ökten Törenle Anıldı

Hendek Müftülüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ‘İmam Hatiplerin kurucularından Celaleddin Ökten Hoca’yı Anma’ programı düzenlendi. Sevmenin ve sevilmenin ustası olarak nitelendirilen Celal Hoca yoğun katılımla anıldı.

Program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Kuran-ı Kerim okundu. Programa Sakarya Vali Yardımcısı Akın Yılmaz, Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Sakarya İl Müftü Vekili Yunus Acar, SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Karakuş, Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan, Hendek İlçe Müftüsü Ekrem Salyam ve vatandaşlar katıldı.

Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa konuşmacı olarak, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emin Işık, Sakarya İl Kültür Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yorulmaz, İstanbul eski Müftüsü Selahattin Kaya ve Milli Eğitim eski Müdürü Yüksel Yılmazer katıldı.

Programın açılış konuşmasını Hendek İlçe Müftüsü Ekrem Saylam yaptı. Saylam, İmam Hatip Liselerinin kurucularından ve eğitime büyük emeği geçen Celaleddin Hoca’yı rahmetle andıklarını söyleyerek, programa katılan hocalara ve katılımcılara teşekkür etti.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ise, “Yüksel hocam benim öğretmenimdir. Kendisi Celaleddin Hocanın öğrencisidir. Celal Hocanın öğrencisinin, öğrencisi olmaktan da gurur duyuyorum. Kendisini rahmetle anıyoruz” dedi.

Kaymakam Mustafa Ayhan da bir konuşma yaparak, “Bugün ilçemizin yetiştirmiş olduğu birçok insanda emeği olan Celaleddn Hocamızı anmak üzere toplandık. İmam Hatip Liselerinin kurulmasında büyük emeği olan hocamızı rahmetle anıyoruz. İlçemizde de İmam Hatip Lise’si bünyesinde ortaokulumuz da eğitime başladı. Belediye Başkanımız Ali İnci’nin büyük gayretleri vardır, orada okuyan çocuklarımıza Güreş Eğitim Merkezi’nin bir katını pansiyon olarak tahsis etti, kendilerine teşekkür ediyoruz. Çocuklarımıza imkanlar verirsek bir çok şeyi başaracağımıza inanıyorum. Bu anlamda hepimize büyük görevler düşüyor” dedi.

Daha sonra İlçe Müftüsü Ekrem Saylam’ın koordinatörlüğünde panel şeklinde düzenlenen programda, konuşmacılar Celaleddin Hoca’nın hayatını anlatıp, anılarını paylaştılar. Konuşmacıların anlatımları katılımcılar tarafından büyük ilgi ile dinlendi.

Konuşmaların ardından Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, anma programına konuşmacı olarak katılan hocalara Hendek hatırası olarak Bayraktepe Tablosu hediye etti.

 

İlgili Makaleler