İlahiyat Haber

Yök: İlahiyatlara Formasyon Geri Verilecek

 

YÖK Başkanı Çetinsaya, puan barajının indirilmesini gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Çetinsaya, şöyle konuştu.

“Tercih dönemi bitiyor. Bütün öğrenci arkadaşlarıma, adaylara iyi bir tercih diliyorum. ÖSYM’nin sonuçları açıklamasından sonra medyada birtakım rakamlar yayınlandı, bir beklenti oluştu. Konu ondan sonra gündeme geldi. Biz yaptığımız incelemede bu rakamların doğru olmadığını gördük. 2011 ve 2012 puanları kıyaslandığında çok ufak bir fark olduğunu gördük. Bu tartışmalar başladığında öğrencilerim tercihlerini yapmıştı. Geriye dönük değişiklik, mağduriyet yaratacaktı. Şu anda da bu kararı değiştirecek veri yoktur.

Baştan beri söylenen rakamlar spekülatif rakamlardı. Biz sonuçlara bakıp, verileri yeniden inceleyeceğiz. Bu sene barajın indirilmesini gerektirecek bir durum yoktur. Bazı devlet üniversiteleri, bazı vakıf üniversitelerinde kontenjan sorunu vardır. Ama bu konu barajla ilgili değildir.”

HARÇLARIN KALDIRILMASI
YÖK Başkanı, harçların kaldırılması konusuyla ilgili bir soru üzerine “Harçların kaldırılması konusu tartışılan bir konuydu. Biz de bu konunun gündeme gelmesinden mutlu olduk. Maliye Bakanlığı bu konu üzerinde çalışma yapıyordur. Önümüzdeki yıla yetişip yetişmeyeceği konusunda bilgim yok” dedi.

‘ÖĞRENCİ TÖRENDE HOCASININ YERİNE OTURABİLECEK’
Yapılan düzenlemelerle üniversitede verilen cezaları hafiflettiklerini ifade eden Çetinsaya, “Demokratikleşme, yargı paketleri ışığında ağır cezaları hafiflettik. Törenlerde öğretim üyelerinin yerine oturmaya ceza vardı, bunu kaldırdık. Öğrenciler artık ceza almadan oturabilecek. Bildiri dağıtmak ceza olmaktan çıkarıldı. İdeali yakaladığımız tam olarak söylenemez. 12 Eylül ve 28 Şubat sonrası kurulan birimler kaldırıldı. Asıl değişiklik 2547 Nolu Yasa’nın kaldırılmasıyla olacak.”

KİMSE ÖĞRENCİLİKTEN ATILMAYACAK
Okuldan atılma cezasının artık olmadığını vurgulayan Çetinsaya, şöyle konuştu: “Türkiye’de birçok öğrenci affı yaşandı. Okuldan, öğrencilikten çıkarılma cezası vardı. Çok ağır ceza olmadığı sürece okuldan çıkarılma cezası artık yok. Çok ağır ceza olduğunda ise kendi okulundan çıkarılabiliyor ama başka bir okulda devam edebiliyor.”

TUTUKLU ÖĞRENCİLER
Tutuklu öğrencilerin daha çok sınavlara girebilme konusunda kendilerine başvurduğunu söyleyen Prof. Dr. Çetinsaya, “Biz de bu taleplere olumlu yaklaşıyoruz” dedi.

‘FEN-EDEBİYAT MEZUNLARINA VE ALAN FAKÜLTELERİNDE (İLAHİYATLARDA) ÖĞRETMENLİK KALKMAYACAK’
Fen-edebiyat mezunlarına  ve alan fakülteleri hakkında formasyon hakkı konusundaki çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Çetinsaya, şöyle konuştu: “Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Biz bu konuda ara bir karar aldık. Fen-edebiyat fakültesi mezunları mağdur olmayacak. Öğretmenliğin tek bir fakültenin tekeline verilmediği, bütün fakülteleri içine alan, eğitimin niteliğini arttıran bir model üzerinde çalışıyoruz. Fen-edebiyat fakültesini ve diğer alan fakültelerini tercih edecek adaylar varsa, bundan vazgeçmesinler. Öğretmenlik kalkmıyor. Sadece geçici bir karar aldık durdurduk. Yeni bir öğretmenlik modeli üzerinde çalışıyoruz daha sonra bu fakülteler de bu modele dahil olacak.

‘TWEET BOMBARDIMANINA DEVAM ETSİNLER’
Sosyal medya üzerinde kendisine yazan öğrencilerin tümüne cevap verememekten yakınan Gökhan Çetinsaya, “Öğrencilere daha önce ‘Yumurta atmayın tweet atın’ demiştim. Öğrenciler e-mail ve tweet bombardımanına devam etsinler” dedi.

‘REKTÖRLÜK SEÇİMİ ZARAR VERİYOR’
Gökan Çetinsaya, rektör atamaları konusundaki bir soruyu şöyle cevapladı: “Rektörlük seçimleri tartışılan konulardan biridir. Bunu çok yoğun bir şekilde tartışıyoruz. Düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşacağız. Seçimin zarar verdiğini düşünüyoruz. Seçimin olmaması da tartışılıyor.”

ADAYLARA ÖNERİLER
Çetinsaya, tercih yapacak üniversite adayları için son tavsiyelerde bulundu: “Adaylar, baraj düşecek mi düşmeyecek mi tartışmalarını düşünmeden tercihlerini yapsınlar. Ek yerleştirme düşünmeyip tercihlerini özgürce yapsınlar. Kendi istedikleri, gönüllerindeki bölümü tercih etsinler. Uzmanlar, kendi beklentilerinin üzerindeki yerleri de yazabileceklerini söylüyorlar.”

 

Editörün Notu:

Yök Başkanının Bahsettiği Alan Fakülteleri tanımının kapsamına İlahiyat Fakülteleri de girmektedir. İlerleyen süreçte diğer alan fakülteleriyle birlikte İlahiyat Fakültelerinede Formasyon- Öğretmenlik yolu açılacağı anlaşılmaktadır.

İlgili Makaleler