İlahiyat Haber

İmam Hatip Orta Bölümleri Açılacak Mı?

“4+4+4” olarak adlandırılan kademeli eğitim sistemiyle getirilen yenilikler şöyle: Birinci kademe ilköğretimin ilk 4 yılını oluşturacak. “İlköğretim okulu”nun yeni adı “ilköğretim birinci kademe” olacak.

 
10 YAŞINDA ADAY ÇIRAK
İkinci kademe ise öğrenciler için geçiş evresi olacak. 5’inci sınıftan itibaren öğrencilere Bakanlar Kurulu’nun yönetmelikle belirleyeceği alanlarda tercihler sunulacak. Böylece öğrenciler yeteneklere uygun mesleklere yönlendirilecek. Velilere de çocuklarını “açık öğretim”e gönderme hakkı verilecek. Çocuklar bu yöntemle dışarıdan sınava girip okulu bitirebilecek. Ya da Bakanlar Kurulu’nun imam hatip, meslek lisesi gibi belirleyeceği alanlara yönelebilecek. 8 yıllık kesintisiz eğitimde kapanan imam hatiplerin ve meslek liselerinin orta kısımları yeniden faaliyete geçecek.
Bu sistemle 5. sınıftan itibaren “örgün eğitim” ortadan kalkacak. Aynı şekilde meslek liselerinin açılacak olan ortaokul bölümleri için 10 yaşındaki çocuklara “aday çırak” olma imkânı tanınacak.
 
Son kademede ise eğitim genel-meslekiteknik lise olarak devam edecek. Öğrenci, ikinci kademede seçtiği alanıyla ilgili derinlemesine eğitim alacak.

İlgili Makaleler