Ana Sayfa Haber Diyanet isleri Baskanligi Diyanetin Türkiye ne kadar dindar anketi

Diyanetin Türkiye ne kadar dindar anketi

ALTYAPI TÜİK’TEN

Cumhuriyet’ten Fırat Kozok’un haberine göre, önümüzdeki günlerde kamuoyuna sunulacak anketle ilgili ilk veriler Diyanet’in kurumsal dergisinde yayımlandı. Bu kapsamda dindarlık algısını ölçmek için yurttaşlara iki soru yöneltildi. Bunlar, “Dini bilgileriniz açısından kendinizi nasıl değerlendirirsiniz” ve “Kendinizi ne kadar dindar buluyorsunuz” soruları oldu. Sorular için hazırlanan seçenekler de çıkan sonuçlar da dikkat çekici.

“Dindarlık algısı” konusunda yurttaşların yüzde 9’u kendisini “Çok dindar” olarak nitelerken yüzde 63.1’i “Dindarım” dedi. Seçeneklerden “Ne dindarım ne değilim” şıkkı yüzde 21.6’lık bir destek buldu.

“DİNDAR DEĞİLİM” DİYENLERİN ORANI YÜZDE 4.7

“Dindar değilim” diyenlerin oranı yüzde 4.7’de, “Hiç dindar değilim” diyenlerin oranı 1.1’de kalırken, “Herhangi bir dine inanmadığını” açıklayanların oranı ise yüzde 0.5 olarak belirlendi. Bu sonuç, “Çok sayıda Batı ülkesinin temel sorunu görünümünde olan dinden uzaklaşma/dinsizleşme eğilimlerinin Türkiye’deki etkisi oldukça sınırlı kalmıştır” diye yorumlandı.

EĞİTİM SEVİYESİ İLE DİNDARLIK ARASINDA TERS ORANTI VAR

Araştırmada toplumun dini bilgi düzeyi de ölçüldü. Katılımcıların yüzde 92.2’si dini bilgisinin “çok iyi”, “iyi” ya da “orta” seviyede olduğunu söyledi. Eğitim seviyesi ile dini bilgiler arasındaki ilişki sorgulandığında ise ters bir orantı ortaya çıktı. Dini bilgilerini çok iyi bulanların ağırlıklı olarak ilkokul mezunu (yüzde 26.8), iyi oranda görenlerin ise lise mezunları (yüzde 30.1) arasında yer aldıkları dikkat çekti.

KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA DİNDAR

Ankette genel olarak erkeklerin kadın lara göre kendilerini daha dindar buldukları saptandı. “Çok dindar” olduklarını söyleyenler içinde erkeklerin oranı yüzde 61 iken kadınların oranı ise yüzde 39. “Dindarım” seçeneğinde ise bu oranlar sırasıyla yüzde 58.3 ve yüzde 41.7 şeklinde sıralandı.

Evlilerin yüzde 65.1’i kendilerini “Çok dindar”, yüzde 72.8’i ise “Dindar” olarak değerlendirirken, yaş grupları açısından kendisini çok dindar ve dindar olarak görenler 26-35 yaş aralığında yoğunlaşıyor. Bunları 36-45 yaş grupları izliyor.

 

Önceki İçerikAlevilik İslamlığın neresinde?!
Sonraki İçerikMehmet Görmez, fakülte mezunu imam istiyor