Diyanet isleri Baskanligi

6. Dini Yayınlar Kongresi başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığınca 6. Dini Yayınlar Kongresi düzenlenecek. Yarın başlayacak “İslam, sanat ve estetik” konulu kongrede,İslam ve edebiyat, mimari, musiki, görsel sanatlar gibi konular ele alınacak.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6. Dini Yayınlar Kongresi’nin İstanbul’da yapılacağını bildirdi.

Başkanlık olarak iki yılda bir söz konusu organizasyonu gerçekleştirdiklerini dile getiren Özafşar, kongrelerde önemli konuları ele aldıklarını belirtti. Kongrenin bu seneki konusunun “İslam, sanat ve estetik” olarak belirlendiğini ifade eden Özafşar, üç gün sürecek kongrenin İstanbul’da ilk defa yapılacağını söyledi.

Kongreye alanında önemli 100’e yakın edebiyatçı, yazar ve akademisyenin katılacağını bildiren Özafşar, kongrede 10 genel, 4 özel oturumun yapılacağını aktardı. Kongrede İslam ve edebiyat, mimari, musiki, görsel sanatlar gibi konuların gündeme geleceğini anlatan Özafşar, “İslam, sanat ve estetik konusunda çok kapsamlı bir kongrenin gerçekleşeceğini ümit ediyoruz” diye konuştu. Temanın önceki kongrede belirlendiğini anımsatan Özafşar, şunları kaydetti:

“İslam sanat ve estetik konusu son yıllarda çok tartışılan bir konudur. Mimari konusu özellikle. Bu süre zarfında başkanlığımız bir üniversitemizle cami mimarisi konulu bir sempozyumu da gerçekleştirdi. Yine Türkiye gündeminde ağır siyasi ve toplumsal tartışmaların arasında ‘Müslüman sanatı olur mu olmaz mı, Müslüman sanatçının kimliği nedir’ gibi tartışmalar da çok yoğun yaşanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü hizmet de bir anlamda sanat ve estetikle iç içedir. Bir defa camilerin inşaları sanat ve mimarinin konusudur. Aynı zamanda ibadetlerin yönetimi, ibadetlere çağrı bir estetik, sanat konusudur. Tabii toplumun eğitim seviyesinin yükselmesi, bir anlamda bu toprakların dünya görüşünü, birikiminin de toplum tarafından daha bir fark edilebilir şekilde paylaşılması böyle bir konuyu gündeme getirmiştir. İslam dünyasının içinden geçtiği süreçler çok farklı bir noktaya doğru ilerlerken toplum daha çok sorunlarla ve derin krizlerle boğuşurken bir anlamda belki bu ağır gündemin içinde topluma nefes aldıracak bir imkan olarak bu sanat ve estetik konusu gündeme gelmiştir.”

Özafşar, kongre kapsamında İslam sanatlarını tanıtan sergiyle Ahmet Özhan ile Devlet Türk Müziği Topluluğu konserlerinin de düzenleneceğini ifade etti.

Kongredeki oturumlarda dinler ve estetiğin keşfi, İslam sanatının tarihsel serüveni, dindarlık-sanat ve estetik, Endülüs’ten esintiler, İslam ve edebiyat, İslam ve mimari, İslam ve musiki, İslam ve görsel sanatlar, geleneksel Türk-İslam sanatları, din ve sanat konulu neşriyat, sanatta perspektif sorunu, medeniyetimiz ve sanatçı kimliği konuları ele alınacak.

Kongre Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in başkanlığındaki genel değerlendirmenin yapılacağı oturumun ardından sona erecek.

İlgili Makaleler