İlahiyat Haber

Din Kültürü Öğretmenlerine Kişisel Gelişim Çalıştayı

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından din kültürü öğretmenlerine “Kişisel Gelişim ve Motivasyon” çalıştayı düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ile Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine yönelik “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretiminde Kişisel Gelişim ve Motivasyon” çalıştayı düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, ilahiyat fakültesi akademik kadrosunun bir yıl gibi kısa sürede tamamladığını ve 18 öğretim üyesine ulaştıklarını söyledi.

Akademik kadroda sadece yurt içinden değil, yurt dışından da öğretim üyelerinin yer aldığını dile getiren Kılıç, özellikle Arapça ve İngilizce dallarında uluslararası zengin kadroya ulaşmanın mutluluk verici olduğunu kaydetti. İlahiyat fakültesinde bu yıl 60 öğrencinin eğitime başladığını belirten Kılıç, bir yıl Arapça hazırlık dersi alacaklarını ifade etti.

Din öğretiminin felsefi, sosyoloji ve teori anlamlarında üniversite içindeki varlığının çok eski tarihlere dayandığına ve orta çağdan itibaren din öğretiminin üniversite eğitiminin odağında yer aldığına işaret eden Kılıç, “Tarihe baktığımızda bütün ilimlerin bütünsel anlamda ana şemsiyesini teşkil eden felsefeyle eş bir şekilde din eğitiminin yapıldığını görmekteyiz. Bu anlamda baktığımızda din eğitimi tamamlayıcı bir unsur olarak ortaya çıkmakta” dedi.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine yönelik yapılan kişisel gelişim ve motivasyon çalıştayının önemli olduğunu vurgulayan Rektör Yardımcısı Kılıç, modern dönemin kişisel gelişim araçlarının bir disipline ve uzmanlık alanına dönüştüğünü ve mümkün olduğunca bu imkanlardan faydalanılması gerektiğini ifade etti.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yaman da çalıştayın insan inşası gayretine önemli katkıları olacağını belirtti. Yaman, yetiştirilen öğrencilerin değerleri daha yaşanabilir hale getirebilecek şekilde görev yapmaları temennisinde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ise çalıştaya il merkezinde görev yapan 400 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin katıldığını, ileriki dönemlerde de ilçelerde görev yapan öğretmenlere yönelik çalıştayların devam edeceğini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile eğitim alanında çok sayıda ortak çalışmalar yaptıklarını anlatan Gülay, eğitimde kaliteyi yükseltmek adına her zaman güzel çalışmalar içinde olacaklarını bildirdi.

Milli Eğitim Müdürü Gülay, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yaman ile Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Altaş’a teşekkür belgesi verdi.

Muhabir: Hatice Özdemir

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu – Antalya

İlgili Makaleler