İlahiyat Haber

En İyi İlahiyat Fakültesi Hangisi ?

 

Bu soruya farklı kıstaslarla farklı cevaplar alabilirsiniz. Üniverste bölümlerinin taban puanlarını , tavan puanlarını , tercih edilme sayılarını, sunduğu imkanları , burs imkanlarını, yurt pansiyon imkanlarını, sizin memleketinize yakınlığını gibi bir çok farklı meseleyi düşünmek gerekebilir.

Taban Puanlar Baz Alındığında Marmara İlahiyat Bir Numara

Bu soruya tercihleri baz alarak cevap vermek gerekirse cevap Marmara İlahiyat Fakültesi olacaktır. Bu konuda genel kıstas tercihlerimizi belirleyen “taban puan” yani o sene tercihler sonucunda fakülteye yerleşen en düşük puanlı kişi. Özel üniversitelerin de ilahiyat fakülteleri açmasına izin verilmesinden sonra başarı öğrenciler için özel üniversiteler burslu yarı burslu gibi imkanlar da sunmaya başladılar. Devlet üniversitelerinden Yalavo ilahiyat tercih edenlere cazip imkanlar vaad etmişti. 

Fakat tavan puanlar baz alındığında bu sıralama değişecektir. Bu sıralamada ise ilahiyat fakülterine yerleşen öğrenciler arasında en yüksek puanı alan kişiye göre sıralamış oluyoruz. Bu sıralama o fakültenin kalitesini gösterme açısından pek sıhhatli olmamakta. Çünkü kişisel tercihler, aileye yakın olma düşüncesi gibi faktörler sebebiyle genel kaliteyi gösterecek bir kıstas olmaktan uzak.

Özel Üniversitelerin Avantajı

Özel üniversiteler başarılı öğrencileri çekmek için kontejanlarının küçük bir bölümünü burslu öğrencilere ayırarak tercih edilmeyi amaçlıyorlar. Bunun yanında özel üniversitelerin kendilerini tercih edenlere sunduğu imkanlar da bu üniversiteleri tercih etmek için bir sebep olabilir fakat bu kontenjanların 5 ile 10 arasında değiştiğini düşünürsek Özel üniversitelerin ilahiyat fakültelerinin yeterli kaliye sahip olamadıklarını görebiliriz. Bu sadece taban puan meselesi değil tabiki. Yeni kurulmalarının getirdiği bir dezavantajdan bahsedebiliriz.

En İyiler İstanbul ve Ankarada (Büyük Şehir Metropol Avantajı )

İstanbul ve Ankarada yer alan devlet üniversitelerinin tercih listelerinde üst sıralarda görebilirsiniz.  İstanbul İlahiyat Fakültesi, Marmara İlahiyat Fakültesi ve Ankara İlahiyat Fakültesinin birinci öğretimleri zaten üst sıralarda fakat bunun yanında ikinci öğretimleri dahi bir çok köklü ilahiyat fakültesini dahi arkada bırakmış durumda. Ki ikinci öğretim demek aileler için belli bir maliyet demek. Buna rağmen üst sıralarda olmasında İstanbul ve Ankaranın özel konumun da etkisi olduğu söylenebilir

Burada İstanbul ve Ankara’da bulunan ilahiyat fakültelerinden biraz bahsetmek gerekiyor. En kısa anlatımıyla “İMKAN”ları çok fazla. Eğer öğrenci kendini geliştirmek istiyorsa İstanbul ve Ankarada sırf bu işe hizmet etmek için kurulmuş sayısız vakıf ve dernekle karşılaşabilirsiniz. Eğer İstanbuldaysanız İSAM’dan faydalanabilirsiniz. ( İslam Araştırmaları Merkezi).  

Yurt-Öğrenci Evi BURS İmkanları

Bununla birlikte Yurt, Öğrenci evi, burs  imkanları bakımından İstanbul ve Ankara ‘da Cemaatlerin, derneklerin, vakıfların İlahiyat öğrencilerine büyük desteği mevcut. Bunun yanında başarı öğrencilere bir ileriki aşamaya geçmeleri için gerekli desteği de vermekteler.

 

Soru Görüş ve Önerileriniz İçin

fasiharabic@gmail.com

 

 

İlgili Makaleler