Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber Okullara Kuran Düzenlemesi:İsteyen Başörtüsü Takabilecek

Okullara Kuran Düzenlemesi:İsteyen Başörtüsü Takabilecek

42524

Ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgesi yayınlandı. Lise ve ortaokul da seçmeli dersler listesine Kur’an-ı Kerim, Hz.Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri eklendi. MEB’e bağlı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bu kapsamlı çalışmayı beraber yürüttü.

Kurulda görüşülen Genel Lise, Anadolu Lisesi, Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise, Anadolu Teknik Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin seçmeli derslerine Kuran-ı Kerim ve Siyer dersi eklendi. Öğrenciler, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın belirlediği saatler sayısınca bu dersleri seçmeli olarak alabilecek.

Buna göre lise ve ortaokullarda Kur’- an-ı KerimveHz. Muhammed’inHayatı dersleri haftada 2’şer saat, Temel Dini Bilgiler dersi 1 veya 2 saat verilecek.Öğrenciler, Sosyal Etkinlik ve ProjeHazırlama derslerini de haftada 1 ya da 2 saat alacak.

KUR’AN GÖTÜRÜLMEYECEK

Bu derslerde okula Kur’an-ı Kerim götürülmeyecek. Kur’an’dan metin, MEB’nin hazırlamış olduğu kitap ya da kitaplara alınacak. Derslerde cami eğitimi benzeri üslup olmayacak. Bu dersler için öncelikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinden ve imam hatip liselerindekimeslek dersi öğretmenlerinden yararlanılacak. Bunlarla ihtiyacın giderilememesi halinde ise ilahiyat fakültesi mezunu ve pedagojik formasyonu olan kişilerden yararlanılacak. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’in meali değil kendisi seçimlik ders olacak.

İsteyen başörtüsü takabilecek

Alevilik, Hristiyanlık ve diğer farklı inançlar ve dinler seçimlik ders olarak “Temel Dini Bilgiler” dersinde okutulacak. Ayrıca azınlık okullarında okuyan öğrenciler için Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in Hayatı dersi okutulmayacak.

Çalışmada, azınlık okullarında kendi dinleriyle ilgili derslerin okutulduğu vurgusu yapıldı. Ayrıca Kur’an-ı Kerim dersini seçen kız öğrenciler sırf bu derse mahsus olmak üzere başörtüsüyle ders yapabilecek.

BUGÜN GAZETESİ

Önceki İçerikHafızlık Yapan İlahiyat Öğrencilerine Umre Hediyesi
Sonraki İçerikMezarlıklarda parayla Kuran okumaya yasak