Beraet (Tevbe) Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Buhari Müslim Nesai Ebu Davud

8300

Başlık: TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR

Konu: Beraet (Tevbe) Suresi
Ravi: Ebu Hüreyre
Hadisin Arapçası:

وعن أبى هريرة رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ. ]أنَّ أبَا بَكْرٍ رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ: بَعَثَهُ في الحَجَّةِ الَّتِى أمَّرَهُ عَلَيْهَا رسول اللّهِ # قَبْلَ حَجَّةِ الْوَدَاعِ في رَهْطٍ يُؤَذِّنُونَ في النَّاسِ يَوْمَ النّحْرِ: أنْ َ يَحُجُّ بَعْدَ الْعَامِ مُشْرِكٌ، وََ يَطُوفَ بِالْبِيْتِ عُرْيَانٌ. ثُمَّ أرْدَفَ النَّبِىُّ # بِعَلِىِّ بْنِ أبى طَالِبٍ رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ فَأمَرَهُ أنْ يُؤَذِّنَ بِبَرَاءَةَ فَأذَّنَ مَعَنَا في أهْلِ مِنىً بِبَرَاءَةَ: أنْ َ يَحُجَّ بَعْدَ الْعَامِ مُشْرِكٌ، وََ يَطُوفَ بِالْبَيْتِ عُرْيَانٌ[ .

Hadisin Anlamı:

Hazreti Ebu Bekir Radıyallahu Anh, Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) tarafından Veda haccından önceki hacc mevsiminde hacc emiri olarak tayin edildiği hacda, “Bu yıldan sonra müşriklere haccetmek yasaktır”, “Çıplak olarak Beytullah tavaf edilemez” diye ilan etmek üzere vazifelendirdiği bir gruba beni de gönderdi. Ancak, bilahare Hazreti Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Hazreti Ebu Bekir Radıyallahu Anh’in arkasından Hazreti Ali’yi gönderdi ve Beraet süresini halka ilan etmeyi ona emretti. Hazreti Ali Radıyallahu Anh bizimle birlikte Mina’da halka, Beraet’i ilan etti: “Bu yıldan sonra hiçbir müşrik hacc yapamıyacak ve çıplak olarak Beytullah tavaf edilmeyecek.”

Kaynak: Buhari, Salat 10, Hacc 67, Cizye 16, Meğazi 66, Tefsir, Tevbe 2, 3, 4, Müslim, Hacc 435, (1347), Ebu Davud, Hacc 67, (1946), Nesai, Hacc 161, (5, 234)

Önceki İçerikEnfal Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Müslim Ebu Davud Tirmizi
Sonraki İçerikİbrahim Suresi ARAPÇA TÜRKÇE HADİS Müslim Tirmizi