İlahiyat Haber

Bangladeşte Müslüman Cemaat Yok Ediliyor

Bangladeş’te neler oluyor?

Şeyh Hasina hükümetinin Cemaati İslami’yi ortadan kaldırmaya yönelik planı olarak Bangladeş kamuoyuna duyurulan projeye göre Bangladeş Uluslararası Suç Mahkemesi önümüzdeki Aralık ayı içerisinde gizli ve özel bir oturum yaparak Cemaati İslami’nin önde gelen 4 liderini idama mahkûm edecek.

Bu kararın alınmasının ardından Bangladeş’in bağımsızlığını kazandığı 26 Mart 2013 tarihinde ise bu idam kararları infaz edilecek.

Cemaat-i İslami Partisinin gelişmeleri protesto için ülke genelinde başlattığı önceki haftaki yürüyüşte polisin kurşun yağdırdığı kalabalık içerisinde ön sıralarda yer alan Bangladeş İslami Çatro Şibir Öğrenci Hareketi’ne mensup 10 üniversiteli öğrenci hayatını kaybetti. 500 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralanmış, 1000 civarında kişi ise tutuklanarak hapse atılmıştı.

Hükümet ve polisin ortak operasyonuyla pek çok şehirde bulunan Cemaati İslami Partisi ile İslami Çatro Şibir Öğrenci Hareketi’nin il başkanlık binaları da basılarak kullanılmayacak hale getirilmişti

400’den fazla yönetici hapiste

Cemaati İslami üyesi 400’den fazla yöneticiyi yıllardır hapiste tutan Bangladeş Hükümeti, geçtiğimiz günlerde yapılan protesto gösterisini de kanlı bir şekilde bastırarak binlerce insanı tutuklamış, 10 üniversiteli genç de polisin kurşunlarıyla hayatını kaybetmişti.

Karamollaoğlu uyardı: Haksız idamlar olabilir!

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek Filistin, Bangladeş ve Suriye konusundaki acil gelişmeleri masaya yatırdı.

Bangladeş’teki acil gelişmelerin, Gazze’deki İsrail saldırılarının gölgesinde kalmaması gerektiğine de işaret eden Karamollaoğlu, “Bangladeş bir kanayan yaradır. Şu anda Şeyh Hasina Hükümeti Harp Mahkemeleri kuruyor. Bangladeş’e hizmet etmiş 91 yaşındaki insanları idama mahkum edip, onları darağacına götürmeye çalışıyorlar. Elbette biz bunu da göz ardı edemeyiz. Bangladeş’teki idare dış baskılardan arınıp kendine çeki düzen vermelidir” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Bangladeş’in Müslümanların yaşadığı en büyük kalabalık İslam nüfusuna sahip bir kardeş ülke olduğuna dikkat çekti.

Milligazete

İlgili Makaleler


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/var/tmp/#sql_6bc0c_4.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/fasiharapca.com/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 2349