İlahiyat Haber

Konyaya Uluslararası İmam Hatip Lisesi Açılıyor

Türkiye genelinde 600 imam hatipli öğrencinin katıldığı yarışmada 5 bin liralık birincilik ödülünü İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden ‘Berrak Bir Nehrin Kolları’ hikayesiyle Nuray Perihan Boz kazandı. Ödül töreni öncesinde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye’de imam hatiplerin birinci meclisten bu yana hep sıkıntılı süreçler geçirdiğini söyledi.

Türkiye’nin imam hatipler adına karanlık bir dönem yaşadığını aktaran Erdem, “Türkiye artık normalleşiyor. Bundan sonra artık imam hatipliler diğer liseliler gibi istedikleri gibi eğitimimi sürdürebilecekler.” dedi.

Konya’ya yapılacak Uluslararası Mevlana İmam Hatip Lisesi projesinin müjdesini vermek istediğini söyleyen Orhan Erdem, “Bosna Hersek Mahallesi’nde üniversiteye yakın olan ve boş halde bulunan okulun önümüzdeki günlerde Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak açılacak. Dünyanın 71 ülkesinden gelen öğrenciler burada imam hatip eğitimlerini alacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin normalleşmeye devam ettiğinin altını çizen Erdem, 19 Mayıs bayramının da sivilleşerek kutlandığını vurgulayarak, ”Hala bunu bile hazmedemeyen insanlar var. Asker, top, tüfek görmek isteyenler var. Artık eski Türkiye yok, Türkiye normalleşiyor.” diye konuştu.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ HİZMETİ”TİMAV 
Genel Başkanı Ecevit Öksüz, ‘İmam Hatipli Olmak’ hikaye yarışmasını imam hatiplinin ruhunu anlamak, şuurunu canlandırmak ve genç yetenekleri keşfetmek amacıyla düzenlediklerine değindi. Önümüzdeki yıldan itibaren imam hatip liselerinin ortaokul ve liselerine yoğun bir talebin olacağını belirten Öksüz, katsayı engeli çözülen imam hatip liselerinin eğitim ortamının kalitesinin artırılması gerektiğine dikkat çekti. TİMAV Başkanı Öksüz, imam hatip liseleri dışındaki tüm okullarda Kur’an ve siyer derslerinin isteğe bağlı olarak okulabilir hale gelmesinin Cumhuriyet tarihinin en önemli hizmeti olduğunu söyledi.

Protokol konuşmalarının ardından Konya ve ilçelerinde okul birincisi olarak mezun olacak öğrencilere yarım altın hediye edildi. Ardından Türkiye genelinde ilk 3’e girenlere ve mansiyon kazananlara ödülleri takdim edildi. Kayseri Uluslararası İmam Hatip Lisesi’nde okuyan ve yarışmaya katılan 3 yabancı öğrenciye mansiyonlar verildi.

Ödül töreninin ardından sanatçı Eşref Ziya Terzi’nin verdiği konser ilgiyle dinlendi .

 

 

Beyazgazete

İlgili Makaleler