İlahiyat Haber

İslam Üniversitesi, İslama Yeni Bir Bakış Açısı Getirecektir

8. Avrasya İslam Şurası’nda konuşan Dr. Nejat Crabus, bugünün dünyasında özellikle kimlik konusunda çok büyük sıkıntıların yaşandığını ifade etti.

Crabus, ‘Hepimiz kendi çalışma alanımız içerisinde bütün Müslümanları ilgilendiren konular var. Kur ‘an ve Hadislerde dini çoğulculuk, tolerans ve hoşgörü Müslümanlar ve Müslüman olmayan topluluklar arasında olması gereken değerler olarak dile getirilmiştir. İşte bu sebepten dolayı İstanbul ‘da bu konferansta birçok yerde yapılan konferansların sonuçlarını değerlendiriyoruz. ‘ şeklinde konuştu.

Nejat Crabus sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Biz Türkiye toplumunu dışarıdan gözlemlerken kendimize şu soruyu soruyoruz; hem ekonomik, hem toplumsal, hem eğitim hem de ruhani değişiklikler açısından Türkiye bu başarısını neye borçludur? Bu soruya verilebilecek en iyi cevabı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından zaten verilecektir. Kendi değerlendirmelerime göre aslında burada bir mantalite değişikliğinden bahsediyorsunuz. Yüce Allah ‘ın elçileri peygamberlerin dile getirdiği şeyleri bu dünya içerisine uygulamaya başlamak mükemmel şeyleri bize getirmiştir. Yanlış değerler takip edildiği sürece hiçbir ilerleme kaydedilemeyecektir. ‘ Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendileri için çok önemli bir emsal teşkil ettiğini kaydeden Crabus, ‘Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’in de bahsettiği gibi İstanbul ‘da açılabilecek bir İslam Üniversitesi İslam ‘a yeni bir ışık, yeni bir bakış açısı getirecektir. ‘ ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler