İlahiyat Haber

Diyanet Cezaevi ve Hastanelerde Din Hizmetine Hazırlanıyor

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, etkin hizmet vermek için 2012’nin ikinci dönemine ilişkin planlama hazırladı. Bunden böyle Diyanet, hastanelerde ve cezaevlerinde din hizmeti verebilecek.

Bu kapsamda etkin hizmet sunabilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ile bir protokol imzalayacak. İbadet için camilere gidemeyecek kesimlere, din görevlileri ulaşacak.

Cezaevilerinde Kur’an Eğitimi

Diyanet, cezaevleri için de özel çalışmalar gerçekleştirecek. Bu çerçevede başta cezaevleri olmak üzere vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik Kur’an öğretim programları hazırlanacak. Ayrıca cezaevlerinde din hizmeti veren cezaevi vaizleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı personeline Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapılarak hizmet içi eğitim kursu da verilecek.

Hizmetlerini çeşitlendirme kararı alan Diyanet, şehirlerin uygun yerlerindeki camilerde ve diyanet’in hizmet binalarında okuma salonları da açacak. 2013 yılına yönelik Diyanet takvimi ve süreli yayınların (Diyanet dergisi gibi) tirajının artırılması amacıyla reklam ve tanıtım çalışmaları yapılacak.

Medyada yer alan dini programlarda Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcilerinin sık sık yer alması ve Başkanlık görüşlerinin yansıması sağlanacak. Hizmet ve faaliyetlerin daha geniş toplum kesimlerine ulaştırılması amacıyla sosyal medyayı etkin kullanma kararı alan Diyanet, Facebook ve Twitter’dan da yararlanacak.

İlgili Makaleler