İlahiyat Haber

Siirte İlahiyat Fakültesi

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları, geçen ay Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla ilde İlahiyat Fakültesi’nin kurulmasının kesinleştiğini söyledi.
Üniversitede Eğitim, Mimarlık Mühendislik ve Fen Edebiyat fakülteleri ardından dördüncü fakültenin de kurulacağını kaydeden Ziyadanoğulları, ”Fakültemize öğretim üyesi atanması için çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Çok büyük bir aksilik olmadığı takdirde bu atamaları yapıp, fakültemizin gelecek yıl eğitim ve öğretime başlaması için müracaatta bulunacağız. Fakültemizin, mevcut eğitim fakültesinin il merkezindeki binasında eğitim ve öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmesine karar verdik. Siirt için iyi bir gelişme ve çalışmadır.” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun 2011/2605 sayılı karar sayısına göre: Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü, fakülte ve yüksekokulların kurulması ile bazı fakülte ve yüksekokulların kapatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Millî Eğitim Bakanlığının 6/12/2011 tarihli ve 24055 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/12/2011 tarihinde kararlaştırılmıştır.
Siirt Üniversitesi’ne açılacak olan İlahiyat Fakültesi de bu listede yer almaktadır. Listede yer alan Yükseköğretim Kurumları şu şekildedir:

İlgili Makaleler