Ana Sayfa Klasik Arapça Maksud Rübai Mücerred ve Mülhakları

Rübai Mücerred ve Mülhakları

وَ الرُّبَاعِىُّ مَا كَانَ مَاضِيهِ عَلَى أَرْبَعَةِ اَحْرُفٍ وَ هُوَ بَابُ فَعْلَلَ وَ هُوَ بَابٌ وَاحِدٌ. وَ قَدْ يَكُونُ سِتَّةَ اَبْوَابٍ، يُقَالُ لَهَا الْمُلْحَقُ بِالرُّبَاعِىِّ وَ هُوَ بَابُ فَوْعَلَ، نَحْوُ؛ حَوْقَلَ وَ فَعْوَلَ نَحْوُ؛ جَهْوَرَ وَ فَيْعَلَ، نَحْوُ؛ بَيْطَرَ وَ فَعْيَلَ، نَحْوُ؛ عَثْيَرَ وَ فَعْلَى، سَلْقَى وَ فَعْلَلَ، نَحْوُ؛ جَلْبَبَ.

وَ الرُّبَاعِىُّ ve rubai, مَا كَانَ مَاضِيهِ mazisi olur, عَلَى أَرْبَعَةِ اَحْرُفٍ و dört harf üzere, وَ هُوَ بَابُ فَعْلَلَ ve o rübai mücerred فَعْلَلَ babıdır ve وَ هُوَ بَابٌ وَاحِدٌ tek bir babtır. وَ قَدْ يَكُونُ ve bazen olur, سِتَّةَ اَبْوَابٍ altı bab. يُقَالُ denilir ki; لَهَا ona yani altı baba; الْمُلْحَقُ بِالرُّبَاعِىِّ و rubaiye mülhak denilir. وَ هُوَ بَابُ فَوْعَلَ ve o Fev’ale babıdır ve نَحْوُ؛ misali şöyledir; حَوْقَلَ gibi, وَ فَعْوَلَ ve Fe’vele babı, نَحْوُ؛ misali şöyledir; جَهْوَرَ gibi, وَ فَيْعَلَ ve Fey’ale babıdır ve نَحْوُ؛ misali şöyledir; بَيْطَرَ gibi, وَ فَعْيَلَ ve Fe’yele babı, نَحْوُ؛ misali şöyledir; عَثْيَرَ وَ gibi, فَعْلَى ve Fe’lâ babıdır ve نَحْوُ؛ misali şöyledir; سَلْقَى gibidir, وَ فَعْلَلَ ve Fe’lele babıdır, نَحْوُ؛ misali şöyledir; جَلْبَبَ gibidir.

Metnin Toplu Manası; Rübai mücerrede gelince mazisi 4 harf üzeredir. فَعْلَلَ olarak tek babtır. Bazen 6 bab olur ama ilhak edilenlerle beraber. Bu 6 baba rubaiye mülhak bablar denilir. Bu altı bab ta فَوْعَلَ ve mevzunu حَوْقَلَ ve فَعْوَلَ ve mevzunu جَهْوَرَ ve فَيْعَلَ ve mevzunu بَيْطَرَ ve فَعْيَلَ ve mevzunu عَثْيَرَ ve فَعْلَى ve mevzunu سَلْقَى ve فَعْلَلَ ve mevzunu جَلْبَبَ gibidir.

TagsRübai Mücerred ve Mülhakları
Önceki İçerikSülasi ve Rübai Mezid
Sonraki İçerikAmil