İzziMazi Fiil

Mazi Fiil

{فَصْلٌ} فِي أَمْثِلَةِ تَصْرِيفِ هَذِهِ الأَفْعَالِ. أَمَّا الْمَاضِى؛ فَهُوَ أَلَّذِى عَلَى مَعْنًى وُجِدَ فِي الزَّمَانِ الْمَاضِى

{فَصْلٌ} bir fasıl, فِي أَمْثِلَةِ تَصْرِيفِ emsilenin (muhtelif sigaların) çekimi hakkında, هَذِهِ الأَفْعَالِ şu fiillerin. Yani buradan sonra bahsedilecek olan (mazi,muzari,emir ilaahirihi…) fiillerin muhtelif sigalardaki çekimleri ve hususiyetleri hakkında bir bölümdür. أَمَّا الْمَاضِى؛ Mazi fiile gelince; فَهُوَ أَلَّذِى o mazi fiil öyle fiil ki; عَلَى مَعْنًى bir mana üzerine delalet eden fiildir, وُجِدَ o mana mevcut olmuştur; فِي الزَّمَانِ الْمَاضِى geçmiş zamanda. Yani fiil-i mazi; Geçmiş zamanda mevcut olan bir mana üzerine delalet eden fiildir.

Metnin Toplu Manası: Buradan itibaren gelecek kısımlar, bahsedilecek olan fiillerin muhtelif sigalardaki çekimleri hakkında bir fasıldır. Bu fasılın ilki olan Fiil-i Mazi’ye gelince; O fiil-i mazi ki; Geçmiş zamanda mevcut olan bir mana üzerine delalet eden fiildir. Bununla ilgili misaller tabloda verilmiştir. Dersler ilerledikçe detayla netleşecektir.

Mazi Fiil
İçti شَرِبَ Yazdı كَتَبَ
Bulundu وُجِدَ Vurdu ضَرَبَ
Okudu قَرَأَ Çıkıldı خُرِجَ
oturdu جَلَسَ sordu سَئَلَ

 

İlgili Makaleler