İlahiyat Haber

İmam Hatip Lisesi Tsk Raporuna Başbakanlıktan Eleştiri

Milli Savunma Bakanlığı’nın, TSK’ya subay yetiştiren Harp Okulları’na, imam hatip lisesi mezunlarının da alınması için mevzuat değişiklik çalışmalarına başladığını VATAN dünkü manşetiyle duyurmuştu. TBMM Dilekçe Komisyonu’nun, haziran ayında tamamladığı “Harp Okulu” raporunda, “Harp Okulu öğrencisi olma şartlarını taşıyan her öğrencinin hangi liseden geldiğine bakılmaksızın, ‘Harbiyeli’ adaylığına talip olma hakkı bulunacak şekilde düzenlenmesinin istenmesine karar verildi” denilmişti. Böylece Meclis, Harp Okulları yolu kapalı olan imam hatip lisesi mezunlarının Harp Okullarına alınmasını talep etmişti. İşte bu rapora, Başbakanlık adına Müsteşar Yardımcısı Murteza Balcı tarafından, yazılı yanıt verildiği ortaya çıktı. Balcı imzasıyla TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderilen 12 Eylül 2012 tarihli yazıda TSK’nın Harp Okulu Yönetmeliği’yle ilgili sert eleştirilerde bulunuldu:

CEZA OMAMALI: (Askeri okullardan ayrılanlar için düzenlenen tazminat yükümlülüğünün gerekliliği, kaldırılması, azaltılması, ödeme kolayları sağlanması) Ayrılan öğrencilerden talep edilecek tazminat bir ceza aracı olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca hiçbir askeri öğrenci sırf ağır bir tazminat yükünün altına girmemek için kendisini askeri okullarda kalmak zorunda hissetmemelidir. Bu itibarla kendi isteğiyle ayrılan veya başka herhangi bir nedenle ilişiği kesilen öğrencilerin ödemesi gereken tazminat miktarının hakkaniyete uygun bir şekilde ve makul seviyede belirlenmesi ve taksitlendirilmesi gerekmektedir.

BEDELSİZ OLMALI: Diğer resmi eğitim kurumlarında olduğu gibi askeri eğitim kurumlarında da eğitim ve öğretim hizmetleri ücretsiz olmalı veya devlet tarafından karşılanmalıdır.

ANAYASA İHLALİ: Raporda da belirtildiği gibi, askeri öğrenci iken alınan harçlıkların tazminat kapsamında geri istendiği, ancak bu harçlıklardan önemli oranda sosyal güvenlik primi kesildiği, kesintiler nedeniyle ellerine hiç geçmemiş olan bu paranın geri istenmesine ek olarak yatırılan sosyal güvenlik primlerinin de emekliliklerine sayılmadığı hususu çözüme muhtaç bir diğer sorundur. Bu durum başta Anayasamız olmak üzere mevzuatımız ve taraf olduğumuz sözleşmelerce güvence altına alınan mülkiyet ve sosyal güvenlik haklarının ihlalidir.

FAYDALARI VE GEREKLİLİĞİ: (Askeri liselerin faydaları ve gerekliliği) Konu doğrudan Başkanlığımızın görev alanına girmemekle birlikte, raporda da ifade edilmdiği gibi, Harp Okulları Yönetmeliği’ne aykırı biçimde, son yıllarda Harp Okullarının esas öğrenci kaynağının sivil liseler haline gelmesi dikkate alınarak bahse konu yönetmelikte fiili duruma uygun bir değişiklik ihtiyacı olup olmadığının, askeri liselerin faydaları ve gerekliliği hususlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

TAMAMEN KATILIYORUZ: Talep edilen konularda, Başkanlığımızca yapılan bu değerlendirmelere ek olarak komisyonun kararındaki tespit ve değerlendirmelerine Başkanlığımızın da tamamen katıldığını ve eklenecek başka bir husus olmadığı hususunu bilgilerinize arz ederim.

İlgili Makaleler