İlahiyat Haber

Türkiyenin en büyük ilahiyat fakültesi bitiyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin en büyük ilahiyat fakültesi unvanını eline alacak olan fakülte kompleksinde sona yaklaşılıyor. Şekerpınar mevkisinde yapımına başlanan, içinde bin 500 seyirci kapasiteli kongre merkezi, beş katlı eğitim bloğu, geniş sosyal ve diğer ihtiyaçlara yönelik blok ve uygulama camisi bulunduracak, yaklaşık 35 bin metrekare gibi büyük bir alana sahip olacak ilahiyat fakültesi eğitim ve uygulama kompleksi yakında tamamlanacak.

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin en büyük ilahiyat fakültesi unvanını eline alacak olan fakülte kompleksinde sona yaklaşılıyor. Şekerpınar mevkisinde yapımına başlanan, içinde bin 500 seyirci kapasiteli kongre merkezi, beş katlı eğitim bloğu, geniş sosyal ve diğer ihtiyaçlara yönelik blok ve uygulama camisi bulunduracak, yaklaşık 35 bin metrekare gibi büyük bir alana sahip olacak ilahiyat fakültesi eğitim ve uygulama kompleksi yakında tamamlanacak. İnşaat çalışmalarını inceleyen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, kaba inşaatı 29 Ekim 2013 tarihine kadar yetiştirmeye çalışacaklarını söyledi. Laçiner, “Yerleşkemiz içerisinde ilahiyat fakültesi inşaatı tamamlanmak üzere. Bu yerleşkemizin içinde bulunan kongre merkezi ve konferans salonu inşaatının ne aşamada olduğunu incelemek üzere geldik. Burası tamamlandıktan sonra Çanakkale’nin en büyük kongre merkezine sahip olmuş oluyoruz. Bin 500 kişi kapasiteli salonumuzda işçilerimiz şu an yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve 29 Ekim tarihine kadar yetiştirme planları var.” dedi.

Üniversite olarak yatırımları Çanakkale’nin ihtiyaçlarına da yönelik olacak şekilde yaptıklarını vurgulayan Rektör Laçiner, projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Şekerpınar Kampüsümüz’deki inşaatların kabaları tamamlanmak üzere. İlahiyat fakültesi binası, kongre merkezi ve sosyal alanlar mevcut olacak. Bu inşaat, fakülte binasından çok Şekerpınar Kampüsü oldu. Şu an itibariyle 27 bin metrekare kapalı alan kapasitesi mevcut. Bir de bu kampüsün içerisinde cami inşaatımızın da yapımıyla birlikte tam 35 bin metrekareyi geçmiş bulunacağız. Bu inşaatımız, birkaç tane fakülte binasına tekabül edebiliyor. Bizi en çok heyecanlandıran kısım da burası olacak. Çanakkale’nin çok ciddi bir şekilde kongre merkezine ihtiyacı vardı, bu inşaatla bunu gerçekleştirmeye çalışacağız. Bir de eğitim fakültemizin bulunduğu Anafartalar Kampüsü’nde de kongre merkezi yapmayı planlıyoruz. İkisi birleştiği zaman Çanakkale’nin iki ucunda birden bin 500’er kişilik iki konferans salonu tamamlanmış olacak. Üniversitemizin diğer salonlarıyla birlikte Çanakkale’de toplantı salonu ihtiyaçlarının çoğunun karşılanacağını düşünüyorum.”

 

İlgili Makaleler