İlahiyat Haber

İlkadım Belediyesinde İslam ahlakı konferansı

Müftü Öztürk, “Ahlaki davranışların dayanağı İslam dinidir. İslam dinine tam manada dayanmayan ahlak, sadece etik manada iyi bir davranış olarak gelişir ama ahlak olmaz. Ahlaklı olmak ise hayatın her anında olmazsa olmazlarımızdandır. İnsan kötü karakterli ise o kişiden iyi bir iş çıkmaz” diye konuştu.

Yaradılış gereği insanların tüm varlıklardan üstün olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Oryantalistler Kuran-ı Kerim’de tutarsızlıklar olduğunu savunurlar. Oysaki bu iddiaların kaynağı kitabımız değil, insanların tutarsızlığından ve fıtratını yanlış manada kullanmasından kaynaklanıyor. İyi bir iş ahlakına ve vicdana sahip olmak insanların elinde. Hayat nasıl yaşanırsa o şekilde devam ediyor. İyi ya da kötü yaşamın karşılığını herkes elbet alacaktır” dedi.

Aile hayatı iyi olan kişilerin mesleki anlamda daha verimli olduğunu vurgulayan İl Müftüsü Hayrettin Öztürk, şunları kaydetti:

“Aile içi iletişimde sevgi, saygı ve hoşgörü gelişir ve uygulanırsa bu durum iş hayatına da olumlu manada yansır. Evinde ailesiyle huzurlu olan kişiler, işyerindeki çalışma arkadaşlarıyla ve vatandaşlarla diyaloga girerken daha kibar, anlayışlı, düzeyli ve hoşgörülü olur. Bu durum, yönetimi ve hiyerarşi düzenini kolaylaştıracağı gibi iş verimini ve çalışma hazzını da artıracaktır. Ayrıca, adaletli yönetim ve hakkıyla çalışmanın olduğu yerde, kazanılan paranın bereketi fazlasıyla hissedilecektir.”

 

İlgili Makaleler