İlahiyat Haber

Somali li Öğrenciler Samsun İlahiyatta


Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Pembe Salon’da düzenlenen toplantıya OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Tanışma toplantısında konuşan Somalili Ali İbrahim Yelhu ve Adem Osman, eğitimlerini Samsun’da tamamlamak istediklerini belirterek, “Biz kardeş ve öğrenci olarak burada bulunuyoruz. Türkiye’de bulunmaktan şeref duyuyoruz. Burada çok mutluyuz. Bizi misafir eden ve karşılayan herkese teşekkür ederiz” dediler.
Somali’den gelen öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacaklarını belirten Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, “Buraya gelen öğrenciler içersinde tahsilini burada tamamladıktan sonra memleketine gittiklerinde belki ülkelerini idare edecekler. Bu kardeşlerimizin içersinde yetimler de var. İnşallah bu kardeşlerimiz ülkelerindeki birliği ve beraberliği sağlayacaklardır. Biz onlara gözümüz gibi bakacağız. Onların bütün ihtiyaçlarını karşılayacağız” dedi.
Somali’den gelen öğrencilerin maddi ve manevi her şeylerini üstlenerek bir proje geliştirdiklerini ifade eden OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Yıllar önce onların verdiği insanlık dersine, son gelişmelerden sonra modern dönemde insanlığın aynı sınavı başaramamasıdır. Bu sınavda Türk milleti insanlığın onurunu kurtaracak bir etkinlik ortaya koydu. Her cami ve her bölgeden Somali’ye yardımlar toplandı ve gitti. Amacımız Somali’den bir takım öğrencilerin buraya getirilerek eğitilmeleri ve eğitildikten sonra tekrar kendi ülkelerini imar etmek üzere kendi geleceklerini, kendi çocuklarını eğitmek üzere bir takım çalışmalar yapacağız” diye konuştu.
Bu tür projelerin gurur verici olduğunu belirten OMÜ Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan da, “Üniversitemizde yaklaşık olarak 780 uluslararası öğrencimiz var. Bunlara şimdi de 50 öğrenci daha ekleniyor. Somalili öğrencilerimiz burada iyi bir eğitim aldıktan sonra ülkelerine dönüp, ülkelerinin ihtiyacı olan hizmeti yerine getireceklerdir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Somali’den gelen öğrenciler, Rektör Hüseyin Akan’a çiçek verdiler.

İlgili Makaleler