İlahiyat Haber

İlahiyat Fakültesi Dekanından Bizi tercih edin Çağrısı

 

Lisans Yerleştirme Sınavı sonrası on binlerce üniversite adayı tercih telaşı yaşıyor. Tercihler, 3 Ağustos’ta sona erecek. Üniversite ve fakülteler de öğrencilere sağladıkları çeşitli imkanları sanal alemden kamuoyu ile paylaşıyor. Fakülteler, verecekleri takviye kursları, hocalarının fedakarlığı gibi konuları ön plana çıkararak öğrencilere alternatif sunuyor.
      

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. Yaşar Aydınlı, fakülteyi tercih edecek öğrencilere, “Bizi tercih edersen burada iyi bir eğitim alacağını, kendini çok iyi geliştireceğini ve mutlu olacağını söyleyebilirim.” diye seslendi. Fakültenin resmi internet sitesinin açılış sayfasında tercih yapacak öğrencilere hitaben bir açıklama yapan Prof. Dr. Aydınlı, yıllar süren yoğun çalışmalar ve çetin birçok sınavdan sonra, çabalarının ürünü olan puanın belli olduğunu; ancak tercihin de ayrı bir strese sebep olduğunu söyledi.

Aydınlı şunları kaydetti: “Bu stresi kısmen ben de yaşıyorum; zira benim oğlum da aynı süreçlerden geçti ve tercihlerini oluşturmaya çalıştığı şu günlerde aynı duyguları yaşıyor. Bu yazıyı, tercihte ikircik (iki arada bir derede) yaşayan, karar vermek için bir bilgi, işaret, açıklama, bir rüzgar bekleyen öğrencilere yardımcı olmak amacıyla yazdığımı ifade etmek istiyorum. Ben UÜ İlahiyat Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldum ve o günden itibaren burada çalışmaktayım. Bir yıl önce de mezunu olduğum fakülteye dekan tayin edildim. İlahiyat okumak isteyen herkese rahatlıkla ve içtenlikle tavsiye edeceğim bu fakülte hakkında birkaç hususu karar vermene yardımcı olmayı umarak belirtmek istiyorum. Burada her şeyden önce dağı ve deniziyle, tarihi ve kültürüyle ‘hayali cihan değer’ bir şehirde, muhteşem bir tarih ve eşsiz bir tabiat içerisinde yaşayacaksın. Elli dönümlük arazi içerisinde yerleşen fakültemiz, camisi, kültür merkezi ve bahçesiyle huzur verici bir ortama sahiptir. Bu ortam önümüzdeki yıl tamamlanacak olan yeni derslik, kütüphane ve yemekhane binalarıyla daha da güzelleşecektir.”

TAKVİYE KURSLAR VAR
Fakülteyi desteklemek üzere kurulan Bursa İlahiyat Vakfı’nın barınma, iaşe-ibate, burs benzeri konularda öğrencilere destek verdiğini anlatan Dekan Aydınlı, “Bu vakıf, yanı başında bir şefkat evi olarak duracaktır. Hocalarımız, takviye kursları, ihtisas programları, seminer ve konferans gibi ders dışı faaliyetlerle öğrenciye ve eğitime katkı sağlama noktasında son derece fedakar ve gayretlidir. Bu fakültede hocaya ulaşamama gibi bir problemle asla karşılaşmayacaksın. Kütüphanede bulamadığın ve olmasını arzu ettiğin her kitabı en kısa sürede raftaki yerinde göreceksin. İyi bir ailede olduğu gibi bu fakültede de ilişkiler içten, ihlaslı ve yapıcıdır. UÜ İlahiyat Fakültesini tercih edersen burada iyi bir eğitim alacağını, kendini çok iyi geliştireceğini ve mutlu olacağını söyleyebilirim.” dedi. 

İlgili Makaleler