İlahiyat Haber

İlahiyat fakültelerinin kontenjanları artırıldı

Üniversiteye girişte 2. aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih dönemi başlıyor.
8-18 Temmuz tarihleri arasında yapılacak tercih işlemleri öncesinde ÖSYM, adaylar için üniversite ve bölümlerin kontenjanlarını açıkladı. Buna göre biyoloji bölümünün kontenjanı yüzde 64, kimya bölümünün kontenjanı yüzde 59, fizik bölümünün kontenjanı yüzde 52 ve matematik bölümünün kontenjanı yüzde 48 oranında azaltıldı.

İslam İlimleri bölümü
4+4+4 sistemi ile ortaokullarda seçmeli olarak okutulmaya başlanan Kur’an ve Hz. Muhammed’in Hayatı gibi derslere de giren İlahiyatçılar ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri için ise yeni kontenjanlar açıldı. Bu kapsamda İlahiyat fakültelerinin kontenjanları yüzde 17, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğinin kontenjanları da yüzde 31 artırıldı. Ayrıca Arapça öğretmenliğinin kontenjanlarında yüzde 64, İslami İlimler bölümünün kontenjanlarında da yüzde 89 oranında artırıma gidildi.

Öğretmenlikler aynı
Kılavuza göre, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünün kontenjanları yüzde 12 artırıldı. İşitme engelliler öğretmenliğinin kontenjanı yüzde 24 azaltılırken, zihinsel engelliler öğretmenliğinin kontenjanı korundu.
YÖK’ün eğitim fakültelerine ayırdığı kontenjanlara göre, Türkçe, sosyal bilgiler, sınıf, okul öncesi, İngilizce, ilköğretim matematik, fen bilgisi ve bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenlikleri bölümlerinin de kontenjanları korundu.

İlgili Makaleler