İlahiyat Haber

1. Uluslararası Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Sempozyumu

Gümüşhane’de, 1. Uluslararası Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Sempozyumu gerçekleştirilecek.

Gümüşhane Valiliği ve Gümüşhane Üniversitesi işbirliğinde düzenlenecek sempozyum, 3-5 Ekim 2013 tarihleri arasında Gümüşhane Üniversitesi’nde yapılacak.

Sempozyumun düzenleme kurulunda, Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Kuzudişi, Yrd. Doç. Dr. Adem Çatak, Yrd. Doç. Dr. Hasan Yaşaroğlu ve Yrd. Doç. Dr. Davut Şahin, yer alıyor.

Yrd. Doç. Dr. Adem Çatak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi’nin Anadolu’da yetişmiş değerli ve tarihi bir şahsiyet olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Gümüşhanevi hakkında bugüne kadar bir çok bilimsel araştırma ve toplantılar yapılmış, yapılmaya da devam etmektedir. Onun kalemi ve kelamıyla İslam dünyasına büyük hizmetleri olmuş, bilginin değerini her zaman en üstte tutarak, toplumun maddi ve manevi ihtiyaçlarını temine çalışmış, pasifliğe, miskinliğe ve tembelliğe savaş açmış, insana ve topluma hizmeti ön planda tutarak bunun için gerekli olan fedakarlıklardan kaçınmamış, gerektiğinde cephede düşmanla savaşmıştır.”

Çatak, sempozyumda Gümüşhanevi’nin eserlerinin tanıtılacağını kaydetti.

 

İlgili Makaleler