İlahiyat Haber

YGS de 5 ve LYS-4 te 8 din kültürü ve ahlak bilgisi sorusu sorulacak

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden adaylara Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda (YGS) 5 ve Lisansüstü Yerleştirme Sınavı’nda (LYS-4) 8 soru yöneltileceğini söyledi.

Marmara Bölgesi’ndeki üniversitelerin rektörlerinin katılımıyla Sakarya Üniversitesi’nde yapılan ‘ÖSYM Durum Analizi Toplantısı”na katılan ÖSYM Başkanı Demir, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Sınavlarda adaylara Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yöneltilmesiyle ilgili düşünceleri sorulan Demir, 2013 ÖSYS klavuzunun, YÖK Genel Kurulu’nun kararı doğrultusunda hazırlandığını ifade etti. Klavuzun içeriği hakkında YÖK’ün yetkili olduğunu anlatan Demir; ” Biz ÖSYM olarak uygulayıcı kurumuz. YÖK’ün takdir ettiğini yapmak durumundayız. YGS’de 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu, LYS 4’te de 8 soru yine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden sorulacak. Çalışmalara da başladık, gerekli komisyonları da oluşturuyoruz. Bu soruları müfredatla paralel olarak hazırlayacağız. 2013 sınavlarında bu sorular yer alacak. Önümüzdeki yıllarda bu soruların sayısını artmasına yönelik bir çalışmamız yok” dedi.

Sınav sistemiyle ilgili de bu yıl bir değişiklik çalışmalarının olmadığını kaydeden Demir, şunları söyledi; “Çalışmalar var aslında ama bu yıl herhangi bir değişiklik söz konusu değil. LGS artı LYS sistemi devam ediyor. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda bir karar alındı. Üniversite giriş sisteminin güncellenmesi doğrultusunda. Buna yönelik çalışıyoruz. Değişiklik için belirlenen hedef tarih 2015. Bunu çalışmasını da yapıyoruz.”

İlgili Makaleler