İlahiyat Haber

Bu Üniversitede İlahiyat Okumak Tamamen Ücretsiz

 

  

Kutsal alanlar olarak gördükleri hemşirelik ve ilahiyat bölümlerinin Yakın Doğu Üniversitesi’nde hiçbir zaman ücretli olmadığını bildiren Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İrfan Günsel, “Biz burs rekortmeni bir üniversiteyiz. Bu özelliğimiz ile dikkat çekiyoruz. Öğrencilerimizin yarısı burslu eğitim görüyor. Mevcudunun % 50’sinin burslu olarak okuduğu bir üniversite daha bulamazsınız” dedi.

 

Yıllık öğrenim harcı 2 bin 800 Euro olan ve öğrencilerin hiçbir koşulda bursunu kaybetmeden mezun olana kadar her yıl aynı ücretle “yarı burslu” okudukları bölümlerde, alternatif olarak yurt, yemek ve öğrenim masraflarını birleştirerek “ekonomik paket” sunduklarını söyleyen Dr. İrfan Günsel  “Ekonomik paket programımız özellikle aileler tarafından ilgiyle karşılanıyor. Onlar için bir anlamda eğitimde fırsat eşitliğini sağlamış oluyoruz” diyor. Söz konusu “ekonomik pakette ise ‘her şey dahil’ sistemle yurt + yemek+ öğrenim ücreti 4bin 400 Euro oluyor.Denizcilik, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, güzel sanatlar ve sahne sanatları fakülteleri ile beden eğitimi ve spor meslek yüksekokulu, denizcilik meslek yüksek okulu ve meslek yüksekokulunda toplam  46 bölüm de “yarı burs” ve  “ekonomik paket” seçenekleri birlikte sunuluyor” diye konuştu.

 

Türkiye’den KKTC’ye gelen gençlerin üniversiteye gösterdiği ilginin gurur verici olduğunu anlatan Dr. Gürsel,  “Her zaman için en büyük sermayeniz kişisel networkünüzdür; yani iş ve sosyal ilişki ağınızdır. Böyle bakınca; 63 ülkeden gelen ve onlarca farklı meslekte eğitim alan öğrencilerle aynı kampüste okumak büyük bir şanstır. Diğer mezunlarımız gibi iş ve sosyal ağlarını daha üniversite yıllarında kuruyor, zengin bir sermaye ile mezun oluyorlar” şeklkinde konuştu.

 

YGS puanı ile doğrudan kayıt

 

YGS’de herhangi bir puan türünde barajı geçen öğrenciler için Yakın Doğu Üniversitesi’nin 5 fakültesine bağlı 9 bölümüne doğrudan kayıt yaptırabilmek mümkün. Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor meslek Yüksekokulu ile Görsel İletişim Tasarımı ve İç mimarlık bölümlerine YGS puanı ile başvurup kayıt yaptıran öğrenciler yarı burs veya ekonomik paket seçeneğinden yararlanabiliyor. Buna göre öğrenciler yıllık 2 bin 800 Euro karşılığında yarı burslu okuyabiliyor ve hiçbir koşulda bursunu kaybetmeden mezun oluncaya kadar her yıl aynı ücretle okuyabiliyor. Ayrıca “eknomik paket”i seçip yurt, yemek ve öğrenim ücreti için yıllık toplam 4.400 Euro ödeyebiliyor. Bu bölümlere kayıt yaptırabilmek için YGS’den herhangi bir puan türünde 140 puan almak yeterli; sadece Beden Eğitimi ve Spor meslek Yüksekokulu için 180 puan, spor lisesi çıkışlı öğrenciler için 160 puan yeterli oluyor.

İlgili Makaleler