İlahiyat Haber

İlahiyat fakültesine PAPAZ aranıyor

 

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde, Dinler Tarihi dersinde Hristiyanlık konuları için bir papaz görevlendirilmesi amacıyla araştırmalara başlandı.

 

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi’nde, Dinler Tarihi dersi için ‘papaz öğretim görevlisi” arayışına girildi. Dekan Prof. Dr. Yaşar Aydınlı, semavi dinlerin (İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik), uzmanlarından öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Fakültede Dinler Tarihi dersleri için papaz ve haham öğretim görevlileriyle çalışabilmek amacıyla araştırmalarının sürdüğünü belirten Aydınlı, bunun eğitim kalitelerine olumlu yansıyacağına inandığını dile getirdi.

İslam Hukuku dersinde finans ve şirketlerle ilgili konularda bir bankacıdan, helal gıda için Veteriner Fakültesi’ndeki öğretim görevlilerinden yardım aldıklarını anlatan Aydınlı, “dersi, işi bilenin öğretmesi” anlayışıyla çalıştıklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından başlatılan Erasmus adlı öğrenci değişim programının da bu anlayışı desteklediğine aktaran Aydınlı, şöyle konuştu:
“Dinler Tarihi dersinde Hristiyanlığı, Hristiyan bir dinler tarihçisinin anlatmasını hayal ediyorum. Bir papaz, kendi dininin öğretim üyesi olarak bir yıllığına gelebilir. Yahudi dini için de haham olabilir. Bizim kapalı bir tarafımız yok. İslam ilahiyatçıları olarak herhangi bir dinin mensubunun gelip burada kendi dinini anlatması bizi rahatsız etmez, aksine mutlu eder, bize zenginlik katar. Çünkü bir dini, o dinin mensubundan dinlemek ile okuyarak öğrenmek arasında çok büyük bir fark var. Fakülte olarak böyle bir açılım planladık. Avrupa ve ABD’deki üniversitelerin başarılı olmasının önemli unsurlarından biri de bu; yani işi bilen kişilere yaptırmak. Bu kişi ister Hindistan’da ister Pakistan’da isterse de Türkiye’de yaşasın, onu bulup erbabına anlattırmak. Bunu gerçekleştirmek, hedeflerimiz arasında bulunuyor.

 

İlgili Makaleler