İlahiyat Haber

Amasya İlahiyat Bitiyor

ilahiyat fakültesi binası yapım projesinde sona yaklaşıldığını söyledi.
Tarihi ve manevi yapısıyla Amasya’ya yakışacağı herkes tarafından ifade edilen ilahiyat fakültesinin, 2012 yılı Haziran ayında kurulduğunu belirten Prof. Özdemir, ’2013-2014 öğretim yılında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölümü’ne, 50’si 1. öğretim, 50’si 2. öğretim olmak üzere ilk defa 100 öğrenci alınacaktır.” dedi.

Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Camisi Yaptırma Yaşatma Derneği başkanlık görevini de yürüten Özdemir, ’Öğrencilerimiz, fakülte binası yapılıncaya kadar, uygun görülen üniversite biriminde eğitim ve öğretime devam edeceklerdir. Fakültemizin bu sene öğrenci alacak olması sevindirici olmakla beraber, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Arapça, Tasavvuf gibi temel İslam bilimlerinin okutulduğu eğitim programı bu yıl faaliyete geçirilemeyecektir. Gerek ilahiyat fakültesinin henüz kendi binasının olmayışı gerekse mevcut birimlerde yeterli fiziki ortamın yokluğu, ister istemez bazı gecikmelere de neden olmaktadır. Bu nedenle İlahiyat Fakültesi ve Camisi Yaptırma Yaşatma Derneği, bir an evvel ilahiyat fakültesi binası inşaatına başlanması için yoğun çalışmalar yürütmektedir.” diye konuştu.

İlahiyat Fakültesi bina projesinin tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Özdemir, ’Eylül ayı içerisinde ilahiyat fakültesi binasının temelinin atılmasını hedeflemekteyiz. Son zamanlarda hayırsever hemşehrilerimizin ilahiyat fakültesi için yaptığı bağışlar, samimi niyetlerle hizmete koyulan dernek yöneticileri için de motivasyon kaynağı olmaktadır. Amasyalının cami, Kur’an kursu gibi dini hizmetler için ortaya koyduğunu bildiğimiz takdire şayan gayretlerinin, ilahiyat fakültesi için de devam edeceği kanaatindeyiz. Mevcut yardımlarla rahat bir nefes alan derneğimiz fakülte binasının en kısa sürede bitirilmesi için ecdat yadigârı Amasyamızın hayırsever kişilerinin yapacağı yardımlara ihtiyaç duymaktadır. Fakültemize şu ana kadar yardımda bulunan hayırseverlerimize, yaptıkları yardımlardan dolayı canı gönülden teşekkür ediyor, hayırlarının kıyamete kadar ’sadaka-i câriye’ olmasını niyaz ediyorum. Ve yine âli cenaplığını yakından gördüğüm Amasyalının, binamız için yapacakları yardımların, mübarek Ramazan-ı şerifle de devam etmesini diliyorum. Bu vesile ile hayırsever tüm kardeşlerimizi derneğimize yardımda bulunmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Şuayip Özdemir, Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bina yapımına yardımda bulunmak isteyenlerin, arayarak detaylı bilgi alabileceklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler