İlahiyat Haber

Başvurular patladı İHLye kayıtlar kurayla

 

Eğitim sistemini 28 Şubat prangasından kurtaran 4+4+4 uygulamasıyla birlikte yeniden ortaokul kısmına öğrenci kabul etmeye başlayan İmam Hatip Liseleri’nde (İHL) talep patlaması yaşandı. Katsayı uygulaması ve başörtü yasağı gibi darbe zihniyetini yansıtan yasakların ortadan kaldırılmasının da etkisiyle vatandaşların İHL’lere kayıt başvurusunda rekor seviyeye ulaşıldı. Sadece Üsküdar İHL’de kontenjanı 300 olarak belirlenen 9. sınıfa 7 bin öğrenci kayıt için başvurdu. Kayıt taleplerinin kontenjan seviyelerinin açık ara üstünde gerçekleşmesi nedeniyle İHL’ler kura yöntemine başvurdu.

İHL SAYISI YETERSİZ

İHL sayısının yetersiz olması ve kayıt sisteminde yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle birçok veli çocuklarını bu okullara kaydettiremedi. İHL’lerin orta kısımları yoğun başvuruya cevap veremeyince noter huzurunda kura sistemiyle kayıtlar gerçekleştirildi. İstanbul İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği’nin (İSTİMDER) Genel Müdür Yardımcısı Murat Şahin, çocuklarının kaydını yaptıramayan yüzlerce velinin gözyaşları içinde kendilerine yardım talebiyle müracaat ettiğini belirterek ‘Bu yıl İstanbul’da İHL’leri orta kısımları yoğun başvuru karşısında kura ile kayıt yapmak zorunda kaldı. Sorunun çözümü için sıkıntı yaşayan ilçelerde normal okullar İHL’ye dönüştürülmelidir. Bunun yanında süratle yeni İHL’ler inşa edilmelidir’ dedi.

SAYI 750 BİNE ULAŞACAK

Kontenjanı dolan İHL’lerde okul müdürlerinin velileri kayıt için normal liselere yönlendirdiğini belirten Şahin, vatandaşların çocuklarını İHL’de okutma hakkından faydalanamadığını söyledi. Türkiye genelinde 540, İstanbul’da ise100 İHL’nin bulunduğunu belirten Şahin, ‘Geçtiğimiz yıl Türkiye genelindeki İHL’lerde 260 bin öğrenci eğitim görüyordu. İmkansızlıklara rağmen bu yıl sayının 3 katına çıkacağını düşünüyoruz. İstanbul’da ise İHL öğrencisi sayısı 50 bin civarında. Bu sayıyı artırmak için çalışıyoruz. İşadamlarını yeni imam hatip okulları yapmaları için teşvik ediyoruz’ diye konuştu. Bu girişimlere rağmen İHL’ler konusunda büyük bir sıkıntı yaşandığını kaydeden Şahin, ‘Demografik yapısı bilinen Fatih gibi bir ilçede biri kız olmak üzere iki İHL var. Pendik ilçemizde 5 bin öğrencinin en az yüzde 30’unun İHL’leri tercih etmesi bekleniyor. Biz çocuklarını İHL’lere kaydettiremeyen vatandaşları bilinçlendiriyoruz. Resmi kuruluşları yazacakları dilekçelerle bilgilendirmelerini sağlıyoruz’ dedi.

KONTENJAN 300 KAYIT iÇiN BAŞVURU 7000

Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Köse, kısıtlı kontenjanlarla velilerin kayıt taleplerine cevap verememenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Köse, bu yıl Üsküdar Anadolu Lisesi 9. sınıf kayıt kontenjanının 210 ile sınırlı olmasına rağmen başvuru sayısının 3 bini aşmasını beklediklerini söyledi. Köse, normal İHL’de kontenjanın 300 olmasına rağmen kayıt sonunda başvuru sayısının 7 bine ulaşabileceğini vurguladı. İHL’lerin 5. sınıflarına kayıt yaptıramayan velilerin çocuklarını uzak bölgelere göndermek istemediği için normal liselere kaydettirdiğini belirten Köse, ‘Talebin çok olduğu bölgelere acilen yeni İHL’ler yapılmalıdır’ dedi.

BAŞVURU SAYISINI TAHMiN EDEMiYORUM

Kartal Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Türkay Görgün de okullarına 14 yıldır 240 öğrenci kaydettiklerini söyledi. Bu yıl okullarını tercih edecek öğrenci sayısının tahmin etmekte zorlandıklarını ifade eden Görgün, ‘Kayıtlar SBS puanına göre yapılıyor. AİHL olduğumuz için okulumuzda sınıf mevcudu 30’u geçmiyor’ dedi. Türkay Görgülü, İHL’lere daha çok öğrenci kaydı yapabilmek için ihtiyaç duyulan bölgelere yeni okullar inşa edilmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

EN AZ 5000 ÖĞRENCi TERCiH EDECEK

Eyüp Anadolu İmam Hatip Lisesi Baş Müdür Yardımcısı Dr. Ali Keleş, okullarının İstanbul’da en çok tercih edilen 5 okuldan biri olduğunu söyledi. Bu yıl öğrenci kontenjanını 180 ile sınırladıklarını belirten Keleş, ‘Anadolu İHL’yi tercih eden her 5 öğrenciden birisi okulumuzu tercih ediyor. Bu yıl en az 5 bin kişinin okulumuza yeni başvuru yapmasını düşünüyoruz’ dedi. Geçtiğimiz yıl 210 öğrenci kaydettiklerini belirten Keleş, ülkenin yeni İHL’lere ihtiyaç duyduğunu kaydetti. Keleş ‘Biz okulumuzun fiziki mekanını göz önünde bulundurarak belirlediğimiz kontenjanı yetkililere bildiriyoruz. Gönlümüzden daha çok öğrenci kaydetmek geçiyor’ dedi.

Yeni Şafak

İlgili Makaleler