Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber İslami Türk Edebiyatı Sempozyumu Düzenleniyor

İslami Türk Edebiyatı Sempozyumu Düzenleniyor

40331

15 Ekim tarihinde sona eriyor. İslâmî Türk Edebiyatı Sempozyumu’nun bu yılki konusu ise,“Edebiyatımızda Hazreti Peygamber”.

 
Yağmur Dil Kültür ve Edebiyat Dergisi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslâm Edebiyatı Anabilim Dalı ortaklığıyla düzenlenen‘İslâmî Türk Edebiyatı Sempozyumu’, “Edebiyatımızda Hazreti Peygamber” başlığıyla birlikte 25-26 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 
Yağmur Dergisi Yazı İşleri Müdürü Hasan Ahmet Gökçe’nin koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan sempozyuma tebliğ özet ve başlıklarının gönderilmesi için çok az bir süre kaldı. 15 Ekim 2013 Salı günü mesai bitimine kadar konuyla ilgili gönderimlerin tamamlanması gerekiyor. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Uzun’un başkanlığını yapacağı sempozyumda, edebiyatımızda Hazreti Peygamber’i (sallallahu aleyhi vesellem) konu edinen türleri ve metinleri inceleyen araştırmaların bir araya getirilmesi planlanıyor. Edebiyat camiası, araştırmacıların bu alanda yaptığı çalışmaların sempozyum başlığı altında bir araya gelmesinin, konuyu farklı açılardan irdeleme adına önemli bir fırsat doğuracağını ifade ediyorlar. 
 
Geride bıraktığımız senenin Ekim ayında, ‘Edebiyatımızda Cenab-ı Allah’ konusuyla ikincisi tertip edilen sempozyuma Türkiye’den ve dünyanın farklı üniversitelerinden yüzden fazla tebliğle başvuru yapılmıştı. Türk Edebiyatı’nın dinî-tasavvufî yapısına, konularına, tür ve özelliklerine dikkat çekmek; genel ve özel olarak, din-edebiyat kavramlarını irdelemek ve Türk Edebiyatı’nın İslâmî alt yapısını yeniden değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen programa, özellikle genç araştırmacıların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.  
 
Bildiriler için iletişim adresi:islamiturkedebiyati@islamiturkedebiyati.com
Sempozyum web sitesi: www.islamiturkedebiyati.com
Önceki İçerikDiyanet Personel Alımı Başvuruları Başladı
Sonraki İçerikDiyanet, yarınki Cuma hutbesini yayınladı