İlahiyat Haber

7 yaşındayım namaza başlıyorum Etkinliği

“Çocuklarınız 7 yaşına geldiğinde onlara namazı öğretin” hadis-i şerifinden yola çıkarak hazırladığı “7 Yaşındayım, Namaza Başlıyorum” projesini hayata geçirdi.

Proje; Fatih Camii’nde 7 bin minik yavrunun aynı anda saf tutmasıyla gerçekleştirildi. Şu ana kadar çocuklar için gerçekleştirilen en büyük organizasyon olma özelliğine sahip projede; dün Fatih Camii velilerle birlikte binlerce kişinin akınına uğrarken, camide çocuk cıvıltıları yankılandı. Öğle namazını velileriyle birlikte kılan minik çocuklar namazın ardından kura usulü ile hediyelerini aldı. Projeye; Diyanet İşleri Başkanlığı destek verdi.

KAÇAR: ÇIKIŞ NOKTAMIZ PEYGAMBER EFENDİMİZDİR

Projeyi Akit’e değerlendiren Tüm Din Hizmetleri Derneği Genel Başkanı Metin Kaçar, derneklerinin 2013 yılında kurulduğunu söyledi.

Kaçar, “Çocukları camilere alıştırmak için mahalli olarak bu tür çalışmalar yapılıyordu. Ama biz Tüm Din Hizmetleri olarak Camiler ve Din Görevlileri Haftası içerisinde yavrularımıza yönelik bir program hazırlayalım dedik. Bu programın varış noktası da Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ‘Çocuklarınız 7 yaşına geldiklerinde onları namaza alıştırın’ hadisidir. Bu hadisi şeriften yola çıktık ve bir organizasyon yaparak ilk namazı kılalım istedik. Biz üzerimize düşeni yaparak çocukları namaza başlattık. Bundan sonrası velilerimizin de yardımıyla devam edecek inşallah. Biz sadece buraya davet edip teşvik etmekle kalmadık çok güzel hediyeler hazırladık. Kura yoluyla 10 adet Cumhuriyet Altını, 5 adet tablet, 10 adet Kur’an okuyan kalem, 10 adet fotoğraf makinası, 9 adet MP3 çalar ve bunun yanı sıra buraya gelen bütün çocuklara hazırladığımız içerisinde erkekler için seccade, kokulu tesbih, takke, ve din kitapları setler, kız evlatlarımız için ise, aynı çanta ama içerisinde başörtüsü var” dedi.

Programa Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir katıldı. Fatih Belediyesi’nin organizasyona en büyük desteği verdiği öğrenildi.

ÇOCUKLARIN AKLI HEDİYELERDEYDİ

Namaza katılan çocukların oldukça heyecanlı olduğu gözlenirken, bazı kız çocuklarının başlarını anneleri bağladı, erkek çocukları ise babaları ile birlite abdest aldı. İlk kez namaz kılacak olan çocukların birçoğunun aklı ise dağıtılacak hediyelerdeydi. Bir çocuk “Ben bugün buraya namaz kılmaya geldim, eşyaları kazanmaya geldim” derken bir diğer çocuk ise “Tablet verecekler, kamera verecekler, mp3 çalar verecekler” diyerek hediyelerin ne olduğunu sıraladı.

İlgili Makaleler