Ana Sayfa Haber İlahiyat Haber Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi: Torpil ilanı değil !

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi: Torpil ilanı değil !

40887

Fen, Su Ürünleri ve İlahiyat Fakültelerine öğretim üyesi almak için hazırlanan ilanın “torpil ilanı” değil, doçentlik sınavına giren hocalara ait rutin çizelge olduğunu bildirdi. Üniversite, haberlere konu olan ilanın resmi ilanları yayınlatan Basın ve Yayın Genel Müdürlüğü’ne yanlışlıkla gönderildiğini, asıl ilanın ise farklı olduğunu bildirdi.
Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, üniversiteye alınacak yeni hocalar için verilen ilanda, ilgili bölümün yanına alınacak kişilerin adlarının yazıldığı şeklindeki iddialara açıklık getirdi.

-“O ÇİZELGE DOÇENTLİK SINAV ÇİZELGESİ”-

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nce kamuoyuna yapılan duyuru şöyle:
“01.08.2013 tarihli Zaman Gazetesi’nde yayımlanan ilan metni ve basında yer alan haberler ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:
01.08.2013 tarihli Zaman Gazetesi’nde mevcut olan ilan metni Üniversitemiz Personel Daire Başkanlığının Doçentlik sınavına giren öğretim üyelerine ait rutin çalışma tablosundan ibarettir. 01.08.2013 tarihinde ilanı yapılacak resmi ilan metninin yerine, ilgili daire başkanlığının Doçentlik sınavına giren öğretim üyelerine ait rutin çalışma tablosunu içeren müsvedde çalışması, 30.07.2013 tarihinde elektronik ortamda sehven Basın İlan Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmiş ve yayınlanmıştır. Basın İlan Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne elektronik ortamda gönderilen söz konusu çizelgenin herhangi bir resmi niteliği bulunmamaktadır. Rektörlüğümüzce konu ile ilgili idari soruşturma başlatılmıştır.
Üniversitemiz çeşitli birimlerine 2547 sayılı Kanun uyarınca öğretim üyesi alımı ile ilgili yapılması planlanan asıl ilan metni 01.08.2013 tarihli resmi yazı ekinde Basın İlan Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmiştir

İddialar Neydi

Gazetede yayınlanan ilanda, alınacak öğretim üyelerinin adı da yer alırken, isimlerinin yanındaki çeşitli notlar dikkatlerden kaçmadı.

Basın İlan Kurumu aracılığı ulusal bir gazetede yayınlan ilanda, Tıp, Mühendislik, Fen Edebiyat Fakültesine 1’er, Su Ürünleri Fakültesine ise 2 doçent; İlahiyat Fakültesine ise 1 Yard. Doç. alınacağı kişi isimleriyle duyuruldu. 

İSİMLER AÇIK AÇIK YAYINLANDI

Ancak ilanda dikkatlerden kaçmayan bir ayrıntı vardı. İlanda, kriterler yerine doğrudan alınacak akademisyenlerin isimleri açık açık yayınlandı.

İSİMLERİN YANINA ÖZEL NOT

Tıp Fakültesi için aranan öğretim üyesinin karşısına Ahmet Pergel ismi yer alırken Pergel’in isminin yanında ise “Doçentliği alamadı sorulacak” notu yer alıyor. Öte yandan Fen Edebiyat Fakültesi’ne alınacak öğretim üyesinin karşısında ise Murat Tomakin’in adı yazılırken Tomakin’in isminin yanına ise “İzinli” notu konulmuş.

Önceki İçerikBitlis Said Nursi Anadolu İHL MEB Sistemine Girdi
Sonraki İçerikKadir Gecesi Camiler sabaha kadar açık olacak